Historia sztuki

Perspektywy zawodowe

Studia przygotowują do:

• podjęcia specjalistycznej pracy jako historyk sztuki, muzealnik, animator kultury w takich miejscach jak galerie sztuki, muzea, ośrodki kultury, instytucje zajmujące się ochroną i inwentaryzacją zabytków.

Tytuł zawodowy magistra uprawnia do:

• starania się o przyjęcie do szkoły doktorskiej
  • kontynuowania nauki na studiach podyplomowych

PROGRAM STUDIÓW

Praktyki i staże

Praktyki obowiązkowe:

• w zależności od zainteresowań – praktyki muzealne lub kuratorskie w wybranej przez studenta instytucji w wymiarze 85 godzin

Praktyki nadobowiązkowe:

• możliwość wyboru z oferty dostępnej w Biurze Karier KUL – zgodnie z własnymi predyspozycjami, zainteresowaniami i potrzebą rynku pracy.

Kompetencje zdobywane w trakcie studiów

• Umiejętność stosowania prawa autorskiego i praw związanych z zarządzaniem własnością intelektualną w pracach instytucji muzealnych i wystawienniczych.
  • Umiejętność przygotowania, z uwzględnieniem specyfiki działania instytucji wystawienniczej, wystawy sztuki dawnej lub współczesnej oraz scenariusza lekcji muzealnej.
  • Umiejętność sporządzenia krytycznej recenzji z wydarzenia kulturalnego, zwłaszcza wystaw artystycznych.

• Umiejętność pracy w zespole i kierowania jego pracami.
  • Umiejętność krytycznego spojrzenia na współczesną kulturę wizualną i rozumienie funkcji obrazu w procesie komunikacji.
  • Znajomość nowych mediów i ich związków ze sztuką w przekazie treści.
  • Umiejętność komunikowania wiedzy specjalistycznym językiem z zakresu wiedzy o sztuce.
  • Znajomość języka obcego na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego z użyciem specjalistycznej terminologii z zakresu wiedzy o sztuce.

• Znajomość podstaw funkcjonowania rynku dzieł sztuki.
  • Znajomość zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości.

• Znajomość technik pracy komputerowej z zasobami wizualnymi (archiwów cyfrowych, bazy danych).
  • Umiejętność korzystania z umieszczonych w sieci kolekcji muzealnych.

• Umiejętność prowadzenia badań w perspektywie interdyscyplinarnej.
  • Samodzielność badawcza – umiejętność zdobywania wiedzy, rozwijania metod badawczych, poddawania krytyce wyników badań.
  • Umiejętność zastosowania w odniesieniu do dzieł sztuki analizy, interpretacji, wartościowania i problematyzowania właściwych dla wybranych tradycji, teorii lub szkół badawczych.

O przyjęcie mogą ubiegać się:

a) absolwenci z dyplomem licencjata na kierunku historia sztuki

b) absolwenci z dyplomem licencjata lub magistra kierunków pokrewnych: ochrona zabytków, konserwacja, studia artystyczne oraz architektura, architektura krajobrazu

c) absolwenci z dyplomem licencjata lub magistra innych kierunków przypisanych do dyscyplin w ramach dziedzin nauk humanistycznych i społecznych (za zgodą dziekana)

Kwalifikacja na podstawie konkursu ocen na dyplomie.