ZAREJESTRUJ SIĘ
Perspektywy zawodowe
Studia przygotowują do:
- wykonywania zawodów związanych z wykorzystaniem wiedzy z zakresu nauk społecznych, w tym nauk o polityce i stosunkach międzynarodowych, zwłaszcza w placówkach administracji rządowej
i samorządowej, w organizacjach pozarządowych, przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych oraz organizacjach międzynarodowych; - samodzielnego zdobywania i uzupełniania wiedzy z dziedziny nauk społecznych w zakresie stosunków międzynarodowych i nauk o polityce;
- organizowania pracy w zespole;
- komunikowania, negocjowania i umiejętnego uzasadniania swojego stanowiska oraz dyskutowania o nim;
- myślenia oraz działania w sposób przedsiębiorczy i prospołeczny.
Tytuł zawodowy licencjata uprawnia do:
- ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia
Strona www Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL
Fanpage Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowych KUL
Praktyki i staże
Praktyki obowiązkowe:
- W ramach programu studiów absolwent odbywa obowiązkową praktykę zawodową w wymiarze 80 godz., która jest realizowana po II roku studiów.
Praktyki nadobowiązkowe:
- Możliwość realizacji praktyki nadobowiązkowej zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i potrzebą rynku pracy, np. z wykorzystaniem oferty dostępnej w Biurze Karier KUL.
Kompetencje zdobywane w trakcie studiów
- uporządkowana wiedza w dziedzinie nauk o polityce i administracji, w tym w zakresie stosunków międzynarodowych, ich teorii oraz uwarunkowań i zagrożeń, m.in. w środowisku transatlantyckim oraz w ramach współpracy transgranicznej;
- znajomość relacji wewnętrznych i zewnętrznych Unii Europejskiej oraz międzynarodowych stosunków politycznych i kulturowych;
- wiedza o współczesnych systemach, instytucjach politycznych i społecznych o charakterze międzynarodowym;
- umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy teoretycznej do rozwiązywania problemów oraz prognozowania działań i ich skutków w zakresie stosunków międzynarodowych;
- umiejętność wykorzystania i prawidłowej interpretacji przepisów prawa w zakresie stosunków międzynarodowych z uwzględnieniem członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
- umiejętność zwięzłego i zrozumiałego komunikowania się, prowadzenia negocjacji z otoczeniem, dyskutowania z użyciem specjalistycznej terminologii oraz przedstawienia i uzasadnienia swojego stanowiska;
- umiejętność przygotowania wypowiedzi w języku polskim oraz w języku obcym dotyczących nauk społecznych z wykorzystaniem wybranych teorii oraz różnorodnych źródeł.
- umiejętność budowania strategii działań w zakresie stosunków międzynarodowych;
- umiejętność samodzielnego zdobywania i doskonalenie wiedzy oraz kompetencji związanych z dziedziną nauk społecznych, w tym stosunkami międzynarodowymi;
- przygotowanie do planowania i organizacji zespołu;
- przygotowanie do podjęcia aktywności w zakresie zakładania podmiotów i organizacji;
- umiejętność pozyskiwania, przechowywania i przetwarzania informacji z wykorzystaniem najnowszych technologii;
- umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy teoretycznej do analizowania, diagnozowania, wyjaśniania i prognozowania kwestii szczegółowych odnoszących się do stosunków międzynarodowych z wykorzystaniem teorii i metod badawczych właściwych dla dziedziny nauk o polityce.
- umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy teoretycznej do formułowania i rozwiązywania problemów badawczych w dziennie nauk o polityce i administracji, zwłaszcza w zakresie stosunków międzynarodowych;
- umiejętność doskonalenia oraz samooceny wiedzy w zakresie nauk o polityce i administracji, zwłaszcza w zakresie stosunków międzynarodowych;
- znajomość metodyki prowadzenia badań w zakresie stosunków międzynarodowych z wykorzystaniem odpowiednich metod, technik i narzędzi.
Zasady rekrutacji
Kandydaci z nową maturą – punktowany wynik z jednego z następujących przedmiotów:
- język polski, lub matematyka, lub język obcy nowożytny, lub historia, lub informatyka, lub WOS, lub geografia, lub filozofia – do wyboru. Jeżeli kandydat zaliczył więcej niż jeden z wymienionych przedmiotów, punktuje się ten, z którego uzyskał najlepszy wynik.
Kandydaci z maturą zagraniczną
– wymagane posiadanie wyników z jednego z następujących przedmiotów:
- język polski lub język ojczysty, lub matematyka, lub język obcy nowożytny, lub historia, lub informatyka, lub WOS, lub geografia, lub filozofia – do wyboru. Jeżeli kandydat zaliczył więcej niż jeden z wymienionych przedmiotów, punktuje się ten, z którego uzyskał najlepszy wynik.
Zasady przeliczania ocen ze świadectw i dyplomów równorzędnych polskiemu świadectwu dojrzałości, określa szczegółowo załącznik nr 3 do uchwały Senatu KUL w sprawie zasad postępowania rekrutacyjnego na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w roku akademickim 2024/2025.
Kandydaci z maturą zagraniczną aplikujący na studia w języku polskim zobowiązani są przedstawić dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2.
Kandydaci posiadający dyplom matury międzynarodowej (IB) International Baccalaureate lub matury europejskiej (EB) European Baccalaureate – wymagane posiadanie wyników z jednego z następujących przedmiotów:
- język polski, lub matematyka, lub język obcy nowożytny, lub historia, lub informatyka, lub WOS, lub geografia, lub filozofia – do wyboru. Jeżeli kandydat zaliczył więcej niż jeden z wymienionych przedmiotów, punktuje się ten, z którego uzyskał najlepszy wynik.
Zasady przeliczania ocen z matury IB i matury EB określa szczegółowo załącznik nr 3 do uchwały Senatu KUL w sprawie zasad postępowania rekrutacyjnego na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w roku akademickim 2024/2025.
„Stara matura” – świadectwo maturalne uzyskane w Polsce przed 2005 rokiem!
Wynik wyrażony OCENĄ w skali 1-6 lub 2-5.
Punktowane oceny z egzaminów pisemnych ze świadectwa dojrzałości
- język polski (50% wyniku końcowego)
- dowolny zdawany przez kandydata przedmiot (50% wyniku końcowego).
- Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych i tematycznych oraz konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych przyjmowani są poza postępowaniem kwalifikacyjnym i otrzymują maksymalną liczbę punktów.
- Laureaci i finaliści mogą korzystać z uprawnień tylko jeden raz, tj. w roku uzyskania świadectwa dojrzałości.
Stosunki międzynarodowe:
- Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności
- Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej / o Integracji Europejskiej
- Olimpiada Wiedzy o Prawie (Ostrołęka)
- Konkurs wiedzy o Polsce, Europie i Świecie (I-VI miejsca L)
- Konkurs z wiedzy o społeczeństwie (L)
- Olimpiada Cyfrowa
- Olimpiada z filozofii
- Olimpiada z geografii
- Olimpiada z historii
- Olimpiada z języka angielskiego
- Olimpiada z języka białoruskiego
- Olimpiada z języka francuskiego
- Olimpiada z języka hiszpańskiego
- Olimpiada z języka łacińskiego i kultury antycznej
- Olimpiada z języka niemieckiego
- Olimpiada z języka rosyjskiego
- Olimpiada z literatury i języka polskiego
- Olimpiada Statystyczna (L)
- Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej
- Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej (12L)
- Olimpiada wiedzy o Polsce i świecie współczesnym
- Olimpiada Wiedzy o III RP