KUL Logo

Historia i WOS



CEL STUDIÓW:

Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie.

ADRESACI:

Absolwenci studiów wyższych (I, II stopnia lub jednolitych magisterskich)

Studia adresowane są przede wszystkim do nauczycieli, którzy pragną pozyskać nowe kompetencje lub przekwalifikować się. Słuchaczami mogą być także inni absolwenci studiów II stopnia (magisterskich) lub jednolitych magisterskich zainteresowani edukacją w zakresie historii i wiedzy o społeczeństwie (na przykład wśród Polonii albo w środowiskach lokalnych).

Uzyskane kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Absolwenci studiów uzyskują kwalifikacje uprawniające do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie w szkołach podstawowych i szkołach średnich.

DODATKOWE WARUNKI PRZYJĘCIA:

  • odpis lub poświadczona przez uczelnię kopia dyplomu ukończenia studiów magisterskich (7 poziom PRK) z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, teologicznych, sztuki lub nauk o rodzinie. W przypadku ukończenia uczelni wyższej za granicą, kandydat składa oryginał dyplomu oraz tłumaczenie na język polski potwierdzone przez upoważnione instytucje, a także dokument potwierdzający nostryfikację dyplomu lub zaświadczenie o zwolnieniu z postępowania nostryfikacyjnego
  • poświadczenie posiadania przygotowania psychologiczno-pedagogicznego wymaganego w pracy nauczyciela (jeśli taka informacja nie widnieje na dyplomie)

  • Przedmioty związane z historią (180h) obejmują kolejno dzieje epok: starożytności, średniowiecza, nowożytności, XIX w. oraz historii najnowszej. Nauczanie każdej z epok obejmuje zarówno wykłady, jak i konwersatoria.
  • Przedmioty związane z wiedzą o społeczeństwie (180 h) obejmują dwa bloki: pierwszy poświęcony zagadnieniom prawno-ustrojowym (Podstawy wiedzy o państwie i prawie, System polityczny i ustrojowy RP, Społeczeństwo obywatelskie i samorząd terytorialny, Prawa człowieka), drugi zaś związany z zagadnieniami współczesnych wyzwań politycznych i bezpieczeństwa w świecie (Współczesne konflikty zbrojne, Współczesne systemy polityczne i organizacje międzynarodowe (UE, ONZ), Geopolityka). Przedmioty związane z wiedzą o społeczeństwie prowadzone będą w formie wykładów.
  • Przedmioty związane z dydaktyką historii i wiedzy o społeczeństwie (180 h). Zajęcia z dydaktyki będą obejmowały zarówno wykłady, jak i ćwiczenia prowadzone przez praktyków, uczących danych przedmiotów w renomowanych szkołach podstawowych i średnich.
  • Praktyki (180 h). Słuchacze realizują praktykę na podstawie skierowania z naszego Uniwersytetu. Realizują ją indywidualnie w wybranych przez siebie placówkach.

Studia mają charakter niestacjonarny (pierwszy i ostatni zjazd w siedzibie Uniwersytetu, pozostałe on-line). Zajęcia odbywać się będą w weekendy (soboty-niedziele) co drugi tydzień.

Dr hab. Maciej Münnich, prof. KUL – wykładowca Instytutu Historii KUL, specjalista w zakresie historii starożytnej oraz w dziejach najnowszych Bliskiego Wschodu
Dr hab. Andrzej Niewiński, prof. KUL – wykładowca Instytutu Historii KUL, specjalista w zakresie historii średniowiecznej.
Dr hab. Arkadiusz Stasiak, prof. KUL – wykładowca Instytutu Historii KUL, specjalista w zakresie historii nowożytnej.
Dr Marcin Baranowski – wykładowca Instytutu Historii KUL, specjalista w zakresie historii XIXw.
Dr hab. Ewa Rzeczkowska – wykładowca Instytutu Historii KUL, specjalista w zakresie historii najnowszej.
Dr hab. Jarosław Rabiński, prof. KUL – wykładowca Instytutu Historii KUL, specjalista w zakresie historii najnowszej.
Dr Lech Buczek – wykładowca Wydziału Nauk Humanistycznych KUL, specjalista w zakresie prawa międzynarodowego.
Dr Maciej Gapski – wykładowca Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, specjalista w zakresie prawa wyborczego.
Dr hab. Wojciech Wytrążek – wykładowca Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, specjalista w zakresie prawa samorządu terytorialnego.
Dr Robert Tabaszewski – wykładowca Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, specjalista w zakresie praw człowieka.
Dr Grzegorz Tutak – wykładowca Wydziału Nauk Społecznych, specjalista w zakresie problematyki imigracji.
Dr hab. Wojciech Gizicki, prof. KUL – wykładowca Wydziału Nauk Społecznych, specjalista w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego.
Dr hab. Joanna Szady – wykładowca Instytutu Historii KUL, specjalista w zakresie historii dydaktyki.
Mgr Marcin Demkowski – nauczyciel historii i wos, współtwórca Niepublicznej Szkoły Podstawowej Skrzydła oraz Liceum Ogólnokształcącego Altum.
Mgr Przemysław Rosowski – nauczyciel historii w XXI LO w Lublinie (tzw. Biskupiak)
Mgr Krzysztof Fiołka – nauczyciel historii i wos w XXI LO w Lublinie (tzw. Biskupiak).

Uzyskane kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Absolwenci studiów uzyskują kwalifikacje uprawniające do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie w szkołach podstawowych i szkołach średnich.

Opłata za semestr: 5000 zł | Ilość semestrów: 3

Limit miejsc: 20

Istnieje możliwość płatności w ratach – max. 3 raty za każdy semestr.

Opłatę za semestr lub pierwszą ratę należy uiścić w ciągu 7 dni od zakończenia rekrutacji.



Zapisz się/zarejestruj

Zajęcia prowadzone są hybrydowo.
Opłata za semestr: 5 000 zł (możliwe raty).
Liczba semestrów: 3
Zajęcia prowadzone są w soboty i niedziele.

KIEROWNIK STUDIÓW

dr hab. Maciej Münnich, prof. KUL
maciej.munnich@kul.pl

SEKRETARIAT STUDIÓW

+48 81 445 39 96

+48 81 445 39 98

+48 502 681 994

centrumsp@kul.pl

Zasady rekrutacji
Zapisz się/zarejestruj