
Muzykologia
Na 3-letnich studiach poznasz historię muzyki i kompozycje z różnych epok i stylów, i to nie tylko muzykę klasyczną, ale również religijną, popularną i rozrywkową; poznasz muzykę etniczną różnych krajów i kultur oraz piękno polskiego folkloru muzycznego; poznasz wielowiekową tradycję muzyki kościelnej śpiewając chorał gregoriański oraz poznając i wykonując dawne i współczesne utwory kościelne.
Nauczysz się ponadto obsługiwać programy komputerowe do edycji nut; poznasz historię instrumentów i akustykę muzyczną; nauczysz się realizować muzyczne projekty artystyczne; trzyletnią naukę zwieńczysz pracą licencjacką, którą będziesz mógł napisać z zakresu historii muzyki, instrumentologii, monodii religijnej, polifonii religijnej, etnomuzykologii lub hymnologii.
Jeżeli czujesz, że w przyszłości chcesz się zajmować muzyką, ale nie do końca wiesz, jaki zawód wybrać, będziesz miał okazję poznać uwarunkowania i potrzeby współczesnej branży muzycznej oraz zyskasz wiedzę niezbędną do zaplanowania swojej przyszłej kariery zawodowej.
Jeśli w chwili obecnej jesteś uczniem szkoły muzycznej, klasy instrumentalnej, wokalnej lub teoretycznej – i planujesz w nieodległej przyszłości studiować na uniwersytecie muzycznym, ale wcześniej chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę o muzyce nie tracąc kontaktu z praktyką muzyczną, będziesz rozwijał się w tym zakresie na zajęciach
z kształcenia słuchu i solfeżu, zasad muzyki, harmonii, dyrygentury chóralnej, czytania partytur, chóru i fortepianu bądź organów (zajęcia indywidualne).
Informacje
o kierunku
- studia stacjonarne I stopnia
- specjalność: krytyka i publicystyka muzyczna lub muzyka kościelna
- język wykładowy: polski
- liczba miejsc: 20
- Wydział Nauk Humanistycznych
- PROGRAM STUDIÓW
Zasady rekrutacji
NOWA MATURA
Matura zdawana w Polsce po 2005 r.
Punktowany wynik z następujących przedmiotów:
- język polski (60% wyniku końcowego)
- matematyka, lub historia, lub WOS, lub geografia, lub język łaciński i kultura antyczna, lub historia sztuki, lub historia muzyki, lub filozofia – do wyboru (40% wyniku końcowego).
Jeżeli zdawałeś więcej niż jeden przedmiot, liczyć się będzie ten, z którego uzyskałeś najlepszy wynik.
STARA MATURA
„Stara matura” – świadectwo maturalne uzyskane w Polsce przed 2005 rokiem. Wynik wyrażony OCENĄ w skali 1-6 lub 2-5.
Punktowane oceny z egzaminów pisemnych ze świadectwa dojrzałości:
- język polski (60% wyniku końcowego)
- dowolny przedmiot zdawany przez kandydata – do wyboru (40% wyniku końcowego).
MATURA ZAGRANICZNA / IB / EB
Punktowany wynik z następujących przedmiotów:
- język polski (60% wyniku końcowego)
- matematyka, lub historia, lub WOS, lub geografia, lub język łaciński i kultura antyczna, lub historia sztuki, lub historia muzyki, lub filozofia – do wyboru (40% wyniku końcowego).
Jeżeli zdawałeś więcej niż jeden przedmiot, liczyć się będzie ten, z którego uzyskałeś najlepszy wynik.
Kandydaci z maturą zagraniczną aplikujący na studia w języku polskim zobowiązani są przedstawić dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2.
Dodatkowe informacje
Sposób przeliczania punktów z matury
- poziom rozszerzony – wynik egzaminu mnożymy x 1
- poziom podstawowy – wynik egzaminu mnożymy x 0,5
Szczegółowe informacje o sposobie przeliczania znajdziesz po kliknięciu TUTAJ.
Olimpiady i konkursy zwalniające z postępowania kwalifikacyjnego
- Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych i tematycznych oraz konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych przyjmowani są poza postępowaniem kwalifikacyjnym i otrzymują maksymalną liczbę punktów.
- Laureaci i finaliści mogą korzystać z uprawnień tylko jeden raz, tj. w roku uzyskania świadectwa dojrzałości.
Muzykologia:
- Olimpiada artystyczna
Dlaczego muzykologia
na KUL?
Poznasz studia muzykologiczne (nauki o sztuce) uwzględniające wybrane aspekty praktyki wykonawczej (instrumentalistyka, wokalistyka, dyrygentura, teoria muzyki);
Kształcenie przygotuje cię do podjęcia aktywności na współczesnym rynku pracy (m.in. jako muzykolog, etnomuzykolog, ekspert w dziedzinie budowy i konserwacji organów, specjalista w zakresie polifonii i monodii liturgicznej, badacz kultury muzycznej, krytyk muzyczny, konferansjer/prezenter, prelegent, edytor wydawnictw muzycznych i muzykologicznych);
Na profilu: Muzyka kościelna: zdobędziesz wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne umożliwiające podjęcie zatrudnienia w zawodzie muzyka kościelnego jako: organista, kantor, dyrygent chórów, dyrygent scholi gregoriańskiej i zespołów muzycznych oraz animator życia muzycznego w kościołach diecezji polskich. Zgodnie z normami ogólnymi dotyczącymi muzyków kościelnych posługujących w diecezjach Kościoła katolickiego w Polsce zatwierdzonymi przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski 11 V 2009 roku, absolwent studiów na kierunku Muzykologia z ukończoną specjalizacją Muzyka kościelna uzyskuje najwyższe kwalifikacje Muzyka kościelnego;
- Na profilu: Krytyka i publicystyka muzyczna: zdobędziesz wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne umożliwiające podjęcie zatrudnienia w instytucjach kultury, mediach branżowych, redakcjach czasopism, fundacjach prowadzących działalność kulturalną oraz stowarzyszeniach i towarzystwach muzycznych. Będziesz ponadto gotowy do podjęcia profesjonalnej aktywności w zawodzie dziennikarza muzycznego, reportera, prezentera radiowego, krytyka muzycznego, prelegenta i konferansjera, redaktora czasopism muzycznych i muzykologicznych oraz specjalisty w zakresie edycji partytury muzycznej i dźwięku.




Co po studiach?
Będziesz uprawniony do:
- kontynuowania nauki na studiach II stopnia,
- kontynuowania nauki na studiach podyplomowych.
Nasi absolwenci pracują jako/w:
- organista,
- kantor,
- dyrygent chórów, dyrygent scholi gregoriańskiej i zespołów muzycznych,
- animator życia muzycznego w kościołach diecezji polskich,
- dziennikarz muzyczny,
- reporter,
- prezenter radiowy,
- krytyk muzyczny,
- prelegent i konferansjer,
- specjalista w zakresie edycji partytury muzycznej i dźwięku,
- w instytucjach kultury,
- mediach branżowych,
- redakcjach czasopism muzycznych,
- fundacjach prowadzących działalność kulturalną,
- stowarzyszeniach i towarzystwach muzycznych.