KUL Logo

(PL)  

(PL) Kultura i religia żydowska oraz dialog chrześcijańsko-żydowski

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.



Dofinansowano ze środków budżetu Państwa – Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy nr  MEiN/2023/DPI/2884 z 12.10.2023 r. – zadanie zlecone “Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela

CEL KURSU:

Kurs ma charakter religiologiczny, teologiczny, oraz historyczno-kulturowy. Stanowi wprowadzenie w język oraz historię judaizmu oraz jego relacji i kontaktów z chrześcijaństwem od starożytności po czasy współczesne. Uczestnicy zapoznają się z historią oraz instytucjami religijno-społecznymi starożytnego Izraela (święta, kalendarz, zwyczaje, kultura), z którego wyrasta judaizm rabinacki, komentatorzy żydowscy czasów średniowiecznych, nurty mistyczne, chasydzkie i wielość odłamów ortodoksyjnych, umiarkowanych i liberalnych współczesnego judaizmu. Kurs prezentuje długą i skomplikowaną historię relacji chrześcijańsko-żydowskich, zwracając uwagę na najważniejsze zjawiska, wydarzenia i dokumenty znaczące kamienie milowe w polemice i dialogu między dwoma religiami (antysemityzm, antyjudaizm, Holokaust oraz Sobór Watykański II). Kurs ukazuje także wpływ religii monoteistycznych (chrześcijaństwa i judaizmu) na kształtowanie tożsamości kulturowej szeroko pojętego Zachodu oraz Europy. Zajęcia mają na celu poznanie i zrozumienie historii i tożsamości judaizmu i chrześcijaństwa, promowanie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, poznawanie wspólnej historii i dziedzictwa kulturowego chrześcijan i Żydów oraz świadome kreowanie współczesnej kultury dialogu, otwartego na religię w kontekście zjawisk takich jak pluralizm religijny, sekularyzacja i indyferentyzm.

ADRESACI:

Kurs skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych poznaniem historii judaizmu oraz relacji chrześcijańsko – żydowskich, a także podstaw języka hebrajskiego

Absolwent zna historię judaizmu i chrześcijaństwa, skomplikowaną historię relacji między dwoma religiami, jest świadomy wpływu religii monoteistycznych na kulturę współczesną. Jest otwarty na inne kultury i religie, promuje postawy dialogiczne i budujące wspólnotę z przedstawicielami innych kultur i religii przy jednoczesnym szacunku wobec wartości cechujących jego kulturę.

Opłata za semestr: finansowane z budżetu projektu | Ilość semestrów: 1

Limit miejsc: 20



Zapisz się/zarejestruj

Zajęcia realizowane są on-line.
Opłata za semestr: finansowane z budżetu projektu.
Liczba semestrów: 1
Zajęcia prowadzone są w soboty i niedziele.

KIEROWNIK STUDIÓW

ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL
marcin.kowalski@kul.pl

SEKRETARIAT STUDIÓW

+48 81 445 39 98

+48 81 445 39 96

 +48 502 682 041

centrumsp@kul.pl

Zasady rekrutacji
Zapisz się/zarejestruj