Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Retorycznej

12.04.2024, Lublin – Katolicki Uniwersytet Lubelski. Finał II Ogólnopolskiej Olimpiady Retorycznej
Fot. Tomasz Koryszko/KUL

Ponad dwudziestu uczniów ze szkół średnich z całej Polski rywalizowało o tytuł laureata II Ogólnopolskiej Olimpiady Retorycznej. Gala finałowa konkursu odbyła się na KUL 12 kwietnia 2024.

Ogólnopolska Olimpiada Retoryczna, to prestiżowy konkurs, który odbywa się w trzech etapach. Pierwszy etap to rywalizacja szkolna (w tym roku udział wzięło imponujące 340 uczniów szkół ponadpodstawowych z rozmaitych części Polski). Z tych właśnie utalentowanych mówców wyłoniono 181 uczestników, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu, czyli etapu okręgowego. W finale, który jest III etapem centralnym, 12 kwietnia 2024 spotkaliśmy 23 wyjątkowych finalistów.

W trakcie finału konkursu, uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wygłaszając mowy retoryczne. Były to mowy sądowe (obrona lub oskarżenie), mowy doradcze (doradzanie lub odradzanie) lub mowy popisowe (chwalebne bądź krytyczne).  Dla wszystkich słuchających wystąpień było to poruszające, ciekawe i inspirujące widowisko. Ocenę prezentacji przeprowadzili profesorowie związani z Retoryką Stosowaną Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, by z każdej z trzech kategorii mów wyłonić po trójce laureatów. Serdecznie gratulacje dla dziewiątki najlepszych retoryków!