KUL Logo

Instytut Filologii Germańskiej

16/10/15

Instytut Filologii Germańskiej prowadzi badania naukowe oraz kształci studentów w pięciu głównych kierunkach: literaturoznawstwa, kulturoznawstwa, językoznawstwa, glottodydaktyki i medioznawstwa.

Wszystkie przedmioty kierunkowe prowadzone są w języku niemieckim, czego efektem jest doskonała znajomość języka po ukończeniu studiów, zbliżona do poziomu znajomości języka ojczystego, a także rozległa wiedza w zakresie kultury, historii i literatury Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, w tym również przez pracowników niemieckojęzycznych.

 Studia odbywają się w systemie trzystopniowym:

  – studia I stopnia – trzyletnie studia licencjackie

 – studia II stopnia – dwuletnie studia magisterskie

 – studia III stopnia – studia doktoranckie

W trakcie studiów studenci mają możliwość uzyskania specjalizacji: nastudiach I stopnia specjalizacji nauczycielskiej, uprawniającej do nauczania języka niemieckiego w szkole podstawowej oraz/lub specjalizacji Języki specjalistyczne; na studiach II stopnia specjalizacji nauczycielskiej , uprawniającej do nauczania języka niemieckiego w gimnazjum oraz szkołach średnich oraz/lub specjalizacji translatologicznej.

Instytut Filologii Germańskiej KUL umożliwia podjęcie studiów germanistycznych również osobom niewidomym, zapewniając materiały dydaktyczne w języku brajlowskim oraz możliwość korzystania z pracowni przystosowanej do potrzeb osób niewidomych.

W szczególnych przypadkach możliwe są studia w ramach indywidualnego toku studiów oraz indywidualnej organizacji studiów, umożliwiające dostosowanie ich przebiegu do potrzeb studenta.

Instytut Filologii Germańskiej utrzymuje liczne kontakty  międzynarodowe:z uczelniami, m. in. Freie Universität Berlin w Niemczech, Uniwersytetem we Fryburgu (Szwajcaria); instytucjami propagującymi kulturę i naukęSzwajcarii, Austrii i Niemiec (Austriackie Forum Kultury, Pro Helvetia, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, DAAD, Deutsche Forschungsgemeinschaft), ambasadami Niemiec i Szwajcarii. Dzięki tej współpracy studenci Instytutu mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach ze znanymi postaciami ze świata literatury i kultury niemieckojęzycznejoraz wykładach naukowców z uczelni zagranicznych. W ostatnich latach zespotkaniami autorskimi i promocjami swoich książek obecni byli w Instytucie tak znani pisarze jak Peter Bichsel, Thomas Hürlimann, Peter Stamm, Hugo Loetscher, Roger Willemsen, Necla Kelek i Heinz Nußbaumer.

Instytut współpracuje również z Polskim Towarzystwem Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS z siedzibą w Warszawie.

W trakcie studiów studenci mogą ubiegać się o semestralne stypendia zagraniczne, umożliwiające odbycie wybranego semestru studiów na partnerskich uczelniach zagranicznych (m.in. w Berlinie, Fryburgu) lub odbycie praktyk zagranicą w ramach międzynarodowego programu Erasmus+.

Studenci mogą ubiegać się również o stypendia DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst – Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej) obejmujące wakacyjne kursy językowe i semestralne studia na uczelniach w Niemczech.

Od ponad 20 lat studenci IFG uczestniczą każdego roku wmiędzynarodowych spotkaniach „Come together” w ośroku Haus Maria Frieden w Rulle koło Osnabrück (Niemcy) w ramach projektu współfinansowanego i certyfikowanego przez Unię Europejską.

W czasie wolnym od nauki studenci mają możliwość zaangażowania się w działalność Koła Naukowego Germanistów i brania udziału w projekcjach filmowych, spotkaniach z zaproszonymi gośćmi, dyskusjach, a nawet organizowania studenckich konferencji. Mogą też włączyć się w organizację konkursów, warsztatów, Dni Otwartych Instytutu, wykładów dla uczniów szkół partnerskich itp.

Z myślą o przyszłości swoich studentów Instytut organizuje w ramach cykluSpotkanie z pracodawcą spotkania z przedstawicielami znanych międzynarodowych firm oferujących naszym studentom i absolwentom ciekawą pracę – można więc zapoznać się z profilem firm, warunkami zatrudnienia, stanąć oko w oko z rekruterem, odbyć rozmowę kwalifikacyjną i dokonać wyboru!

Od roku 2014 Instytut współpracuje stale z międzynarodową firmą Convergys Corporation z siedzibą w Lublinie. Firma regularnie spotyka się ze studentami, przedstawia aktualne oferty pracy, zatrudnia studentów germanistyki na dogodnych dla nich warunkach, tak aby mogli pogodzić pracę ze studiami, oraz zatrudnia absolwentów. Od roku akademickiego 2015/16 firma oferuje naszym studentom bezpłatne dodatkowe warsztaty i szkolenia pod zbiorczym tytułem Nowoczesne usługi biznesowe („BPO i Twoja kariera”), których założeniem jest pomoc dla studentów w odnalezieniu się na współczesnym rynku pracy, w tym w pracy w  korporacji i biznesie oraz nabycie uniwersalnych umiejętności miękkich.

Dużą zaletą studiowania w IFG KUL jest mała liczba osób na każdym roku, a tym samym małe grupy ćwiczeniowe. Pozwala to uniknąć anonimowości, umożliwia każdemu studentowi czynny udział w każdych zajęciach, a także sprzyja wzajemnej znajomości wśród studentów danego roku oraz w całym Instytucie.

Więcej informacji o instytucie znajdą Państwo TUTAJ.