KUL Logo

Czasopisma

16/12/15

Roczniki Filozoficzne są jednym z najstarszych filozoficznych czasopism naukowych w Polsce, i jako jedyne filozoficzne czasopismo naukowe w Polsce ukazują się nieprzerwanie od 1948 roku.

Z radością informujemy, że Roczniki Filozoficzne zostały wpisane na listę ERIH, tj. listę European Reference Index for the Humanities, która obecnie nosi nazwę European Reference Index for Humanities and Social Sciences (ERIH Plus).

Obecnie Roczniki Filozoficzne posiadają międzynarodową Radę Naukową w składzie:

  • Bp Bronisław Dembowski – Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie
  • Juliusz Domański – Instytut Filozofii i Socjologii PAN
  • Susan Haack – University of Miami
  • Jacek J. Jadacki – Uniwersytet Warszawski
  • Jerzy Janik – Instytut Fizyki Jądrowej PAN
  • Kazimierz Jodkowski – Uniwersytet Zielonogórski
  • ks. Edmund Morawiec – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • ks. Piotr Moskal – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Edward Nieznański – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Sergei Odintsov – Sobolev Institute of Mathematics, Nowosybirsk
  • Vittorio Possenti – Università di Venezia
  • Peter Simons – Trinity College, Dublin
  • Barry Smith – State University of New York, Buffalo
  • Antoni B. Stępień – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Władysław Stróżewski – Uniwersytet Jagielloński
  • ks. Andrzej Szostek – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • ks. Tadeusz Ślipko – Akademia Ignatianum w Krakowie
  • Toshiharu Waragai – Tokyo Institute of Technology
  • Richard Warner – Chicago-Kent College of Law
  • Abp Stanisław Wielgus – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • s. Zofia J. Zdybicka – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

W latach 2004–2011, wraz ze zmianą Rady Naukowej, Roczniki Filozoficzne ukazywały się w trybie półrocznym. Obecnie, w związku z dostosowywaniem się do nowych standardów oceny czasopism, publikowane są cztery numery rocznie, co oznacza, że pismo stanie się de facto kwartalnikiem.

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania tekstów do druku w Rocznikach Filozoficznych. Teksty można przysyłać pocztą zwykłą bądź elektroniczną.

Adres e-mail: wfktp[at]kul.pl

Adres pocztowy: Redakcja Roczników Filozoficznych, Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin.

Informacje dotyczące trybu prac redakcyjnych znajdą Państwo w części: Informacje dla Autorów

Redakcja Roczników Filozoficznych

ISSN 0035-7685
eISSN 2450-002X
Prefix DOI 10.18290
© Towarzystwo Naukowe KUL i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Filozofii

Więcej informacji

Człowiek żyje życiem prawdziwie ludzkim dzięki kulturze. Kulturoznawstwo w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, istniejące od roku akademickiego 2006/2007, podejmuje problematykę wszystkich dziedzin kultury, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki i religii. Charakteryzuje się wyraźną podbudową filozoficzną oraz podejściem multidyscyplinarnym. Nie pomijając doświadczeń i osiągnięć przeszłości, podejmuje problemy specyficznie współczesne. Chce wnieść swój skromny wkład w rozumienie człowieka i jego kulturowej aktywności.

Aby móc ten cel realizować, środowisko kulturoznawców Wydziału Filozofii KUL prezentowanym woluminem rozpoczyna wydawanieRoczników Kulturoznawczych. Redaktorzy zapraszają osoby z różnych ośrodków naukowych do nadsyłania artykułów, recenzji i sprawozdań z wydarzeń naukowych i kulturalnych, które po przejściu procedury recenzyjnej wzbogacą polską kulturę w wymiarze teoretycznym i praktycznym, indywidualnym i społecznym.

Redakcja

Roczniki Kulturoznawcze (ISSN 2082-8578 Nakład 300 egz.) powstały w 2010 roku. Od 2013 roku Rocznik przyjął formę kwartalnika, którego poszczególne zeszyty koncentrują się na wybranych tematach zaproponowanych przez Komitet Redakcyjny (np. Kultura i przemoc, Apokryfy w kulturze, Kultura i metoda) z jednym zeszytem varia.

Pierwszym redaktorem naczelnym Roczników Kulturoznawczych był ks. Piotr Moskal (2010-2012). Od 2012 roku jest nim Krzysztof Modras OP.

Roczniki Kulturoznawcze są publikowane paralelnie w wersji papierowej i elektronicznej (PDF). Wersją pierwotną jest wydanie w formie papierowej.

Szczegółowe informacje o zasadach przyjmowania i publikowania tekstów można znaleźć w informacjach dla autorów.

Więcej informacji

Wychodząc naprzeciw wymaganiom, które stawia przed uczestnikami studiów III stopnia nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, doktoranci Wydziału Filozofii w porozumieniu z władzami Wydziału, postanowili utworzyćczasopismo naukowe o nazwie „Scripta Philosophica. Zeszyty Naukowe Doktorantów Wydziału Filozofii KUL”.

Czasopismo, choć przynależy formalnie do Wydziału Filozofii KUL, jest jednocześnie otwarte na całe środowisko uniwersyteckie. Każdy doktorant może zatem opublikować w „Scripta Philosophica” swój artykuł pod warunkiem, że poruszana w nim tematyka dotyka problemów rozważanych na gruncie filozofii, bądź z nią powiązanych. Nie można bowiem zapominać, że filozofia pełni istotną funkcję w kulturze, i w związku z tym spektrum problematyki, w której ujawniają się filozoficzne odniesienia, jest niezmiernie bogate, od teologii i humanistyki przez nauki społeczne i prawne po przyrodoznawstwo.

Celem, jaki przyświeca twórcom czasopisma, jest stworzenie platformy wymiany myśli skierowanej do konkretnej grupy odbiorców, a zatem osób stojących na początku drogi naukowej, ale mających zarazem konkretne zainteresowania badawcze. Umożliwienie publikowania artykułów na wczesnym etapie kariery naukowej pozwoli na rozwinięcie umiejętności jasnego argumentowania i precyzyjnego komunikowania wyników poznawczych, nauczy autonomii myślenia i odpowiedzialności za głoszone tezy, a jednocześnie zachęci do intensywnego prowadzenia badań, co więcej umożliwi publikację mniejszych wypowiedzi przed napisaniem rozprawy doktorskiej. Publikacja w zeszytach doktoranckich, obok samoistnej wartości wyników publikowanych badań, choćby początkowo skromnych, stanowić będzie medium umożliwiającym stopniowe doskonalenie umiejętności w zakresie różnych rodzajów piśmiennictwa naukowego, co jest niezbędne we współczesnej kulturze naukowej funkcjonującej wg zasady: publish or perish.

Zeszyty mieć będą formę internetową i tradycyjną, wydawaną przez Wydawnictwo KUL. Zeszyty będą na razie rocznikiem. Warunkiem publikacji każdego artykułu w „Scripta Philosophica” jest uzyskanie dlań pozytywnej oceny recenzyjnej napisanej przez samodzielnego pracownika naukowego.

Zapraszamy zwłaszcza wszystkich Doktorantów odbywających studia III stopnia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II do nadsyłania stricte naukowych artykułów, przekładów, sprawozdań czy recenzji mieszczących się w zakresie szeroko pojętej kultury filozoficznej.

Termin nadsyłania tekstów do t. 4(2015) upłynął 31 maja 2015 r.

Uprzejmie informujemy Koleżanki i Kolegów Doktorantów, że trwa nabór artykułów do Scripta Philosophica 5(2016). ZAPRASZAMY!

Redakcja

ISSN 2300-9357
Rok założenia: 2012
Afiliacja: Wydział Filozofii KUL

Więcej informacji

Ethos, a więc wolność kierowana prawdą…

– Jan Paweł II

„Ethos” jest międzynarodowym interdyscyplinarnym kwartalnikiem naukowym, w którego kolejnych monograficznych tomach podejmowane są problemy filozoficzne ujawniające się w kulturze współczesnej. Problemy te ukazywane są w poszczególnych artykułach z perspektywy różnych dziedzin humanistyki i nauk społecznych, dyscypliną wiodącą w przypadku tekstów zamieszczanych w „Ethosie” jest jednak filozofia, w szczególności antropologia filozoficzna i etyka.

Wydawcą „Ethosu” jest Instytut Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Czasopismo powstało w roku 1988 z inicjatywy jego późniejszego wieloletniego redaktora naczelnego ks. Tadeusza Stycznia (1931-2010). Wolność słowa była w tamtym czasie w Polsce racjonowana, a jednocześnie narastała potrzeba krytycznej debaty zarówno nad marksistowskim rozumieniem kultury, jak i nad nowymi zjawiskami oraz prądami myślowymi, których obecność zaczynała się silnie w niej zaznaczać. Pierwsze tomy „Ethosu”, zmagającego się jeszcze wówczas z instytucją cenzury, zawierały liczne adnotacje o jej ingerencjach w tekstach autorów reprezentujących różne opcje myślowe.

Celem pisma w zamyśle jego pierwszego redaktora naczelnego była szeroko pojęta refleksja nad intelektualnymi wyzwaniami współczesności, dokonywana w perspektywie personalistycznej i inspirowana myślą filozoficzną Karola Wojtyły, której pełen wyraz dał on w swoim nauczaniu już jako papież Jan Paweł II. Od Jana Pawła II, organizatora seminariów w Castel Gandolfo, które w debacie łączyły uczonych reprezentujących różne światopoglądy i orientacje filozoficzne, obecna redakcja „Ethosu” zaczerpnęła pomysł zapraszania na łamy pisma autorów poruszających się w różnych obszarach refleksji filozoficznej i ogólnohumanistycznej. Ambicją redakcji „Ethosu” jest kontynuowanie oryginalnej papieskiej wizji nieprzerwanego, stojącego na najwyższym poziomie, naukowego dialogu między intelektualistami.

Ponieważ podstawą rzetelnej refleksji jest jej wymiar naukowy, każdy numer „Ethosu” jest najpierw opracowywany koncepcyjnie przez kolegium redakcyjne. Następnie redakcja zaprasza do współpracy autorskiej specjalistów z dziedzin, którym poświęcane są kolejne tomy. W czasopiśmie publikowane są też teksty nadesłane, które wpisują się w profil tematyczny określonego numeru pisma. Tematy kolejnych tomów ogłaszane są z rocznym wyprzedzeniem na okładce „Ethosu”, a także na jego stronie internetowej. Wszystkie artykuły naukowe (w numerze jest ich z reguły 12-15) poddawane są recenzji zewnętrznej zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a począwszy od tomu 105, otrzymują cyfrowy identyfikator DOI (w miarę możliwości uzupełniana będzie również identyfikacja cyfrowa artykułów naukowych publikowanych w tomach wcześniejszych).

W kwartalniku „Ethos” publikowane są także materiały nierecenzowane: są to przekłady istotnych tekstów obcojęzycznych związanych z problematyką poszczególnych tomów oraz – wyjątkowo – teksty okolicznościowe.

Redakcja utrzymuje kontakty z autorami zagranicznymi, przede wszystkim z obszaru języka angielskiego, włoskiego i niemieckiego. Z pismem współpracowali między innymi Giovanni Reale, Rocco Buttiglione, Robert Spaemann, Norman Davis, George Weigel, Joseph Ratzinger, Angelo Scola, Josef Seifert, John Crosby, Karl Dedecius, Adam Potkay, Joel Marks i Masakatsu Fujita. Ze względu na to, że pismo w coraz większym stopniu zyskuje charakter międzynarodowy, publikowane są również teksty w językach kongresowych (artykułom towarzyszą wówczas ich przekłady na język polski). W historii „Ethosu” ukazały się dwa specjalne tomy obcojęzyczne (w języku angielskim i niemieckim).

Pismo zawiera stałe rubryki: „Omówienia i recenzje” (recenzowane są pozycje polsko- oraz obcojęzyczne), „Sprawozdania” (zamieszczamy sprawozdania z konferencji organizowanych w Polsce i za granicą) i „Bibliografia” (jej zawartość dotyczy tematu konkretnego tomu). Każdy tom zawiera również tekst, zwykle esej, publikowany w nawiązującym do tytułu poematu Karola Wojtyły dziale „Myśląc Ojczyzna…” oraz felieton. Implikacje nauczania papieskiego w kulturze analizowane są w rubryce „Pontyfikat w oczach świata”. Każdy tom zawiera obszerną część anglojęzyczną, obejmującą tekst „Od Redakcji”, abstrakty wszystkich artykułów naukowych wraz z informacjami umożliwiającymi kontakt z ich autorami, szczegółowe informacje o zamieszczonych w tomie tekstach okolicznościowych, a także o recenzowanych i rekomendowanych przez redakcję książkach oraz o omawianych konferencjach i wydarzeniach.

Więcej informacji