
Historia sztuki - tryb hybrydowy
Jeśli interesujesz się sztuką, chcesz wiedzieć co przedstawia dzieło sztuki, jaką techniką je wykonano, jakie tajemnice kryje pracownia artysty, jak na przestrzeni wieków zmieniały się formy artystyczne – studia historii sztuki są dla ciebie. Jeśli ciekawi cię jak działa sztuka, jak ją chronić i prezentować na wystawach – wybierz nasze studia. Jeśli samodzielnie szukasz artystycznego wyrazu otaczającego cię świata (np. fotografujesz, projektujesz, malujesz) studia historii sztuki wprowadzą cię w tradycję twórczości artystycznej, która będzie inspirującym i cennym zasobem we własnym warsztacie twórczym. Jeśli chcesz świadomie uczestniczyć we współczesnej kulturze wizualnej i lepiej rozumieć, jak działają otaczające nas obrazy – zapraszamy na studia historii sztuki. Porządkujemy, systematyzujemy, objaśniamy świat sztuki na tle historii i kultury różnych epok, ukazujemy jego rolę i funkcję.
Uczymy historii sztuki od osiemdziesięciu lat i umiemy to robić!
Informacje o kierunku
- studia stacjonarne II stopnia
- profil studiów: ogólnoakademicki
- język wykładowy: polski
- liczba miejsc: 20
- Wydział Nauk Humanistycznych
- PROGRAM STUDIÓW
- Specyfika studiów hybrydowych
Zasady rekrutacji
O przyjęcie mogą ubiegać się:
a) absolwenci z dyplomem licencjata na kierunku historia sztuki
b) absolwenci z dyplomem licencjata lub magistra kierunków pokrewnych: ochrona zabytków, konserwacja, studia artystyczne oraz architektura, architektura krajobrazu
c) absolwenci studiów I stopnia z innych kierunków przypisanych do dyscyplin w ramach dziedzin nauk humanistycznych i społecznych.
Kwalifikacja na podstawie konkursu ocen na dyplomie.
Dlaczego
Historia sztuki
na KUL?
Zdobędziesz umiejętność przygotowania kampanii promocyjnej instytucji kultury lub konkretnego wydarzenia kulturalnego
Absolwent potrafi, z uwzględnieniem specyfiki instytucji, opracować jej strategię promocyjną z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, potrafi także przygotować wniosek na pozyskanie funduszy (sporządzania wniosków) pomocowych i grantowych w zakresie działalność instytucji kultury.
Nauczysz się krytycznego spojrzenia na współczesną kulturę wizualną i zrozumiesz funkcje obrazu w procesie komunikacji
Opanujesz umiejętność sporządzenia krytycznej recenzji z wydarzenia kulturalnego, zwłaszcza wystaw artystycznych.
Zdobędziesz umiejętnośći przeprowadzenia szeroko rozumianej analizy dzieła sztuki
- Absolwent potrafi zastosować w odniesieniu do dzieł sztuki analizę, interpretację, wartościowanie i problematyzowanie właściwe dla wybranych tradycji, teorii lub szkół badawczych.
- Jest przygotowany do analizy funkcjonowania sztuki w świecie nowych mediów.
- Pozna tajniki analizy stylistycznej i ikonograficznej dzieła sztuki, jak również jego funkcji i oddziaływania w kontekście kulturowym.
- Nauczysz się wykonywania opisu inwentaryzacyjnego zabytku lub dzieła.
Poznasz zasady funkcjonowania rynku dzieł sztuki
Dowiesz się więcej o problemach marketingowych rynku dzieł sztuki oraz kwestie prawno-organizacyjne tego zagadnienia.
Uzyskasz praktyczną wiedzę w zakresie organizacji wystaw muzealnych
Umiejętności organizacji wystawy muzealnej oraz przygotowanie dokumentacji z nią związanej.
Znajomość technik pracy komputerowej z zasobami wizualnymi (archiwów cyfrowych, bazy danych).
Umiejętność korzystania z umieszczonych w sieci kolekcji muzealnych.
Co po studiach?
- Podjęcia specjalistycznej pracy jako historyk sztuki, muzealnik, animator kultury, krytyk sztuki, w takich miejscach jak galerie sztuki, muzea, ośrodki kultury, instytucje zajmujące się ochroną i inwentaryzacją zabytków, a także handlem dziełami sztuki; studia pozwalają zdobyć umiejętność pozyskiwania funduszy grantowych, budowania strategii instytucji kultury w otoczeniu cyfrowym; przygotowują do pracy z osobami o szczególnych potrzebach w instytucjach kultury.
Tytuł zawodowy magistra uprawnia do: ubiegania się o przyjęcie do szkoły doktorskiej, kontynuowania nauki na studiach podyplomowych.
Nasi absolwenci pracują w zawodach:
historyk sztuki, muzealnik, animator kultury; może pracować w takich miejscach jak muzea, galerie sztuki, domy aukcyjne, ośrodki kultury, instytucje zajmujące się ochroną i inwentaryzacją zabytków (np. Wojewódzkie Urzędy Ochrony Zabytków, Narodowy Instytut Dziedzictwa).