KUL Logo

(PL)  

(PL) Terapia pedagogiczna

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.



CEL STUDIÓW:

Przygotowanie do pracy kompetentnych  i twórczych terapeutów pedagogicznych, dobrze znających zagadnienia diagnozy pedagogicznej, oceny funkcjonalnej i terapii pedagogicznej

ADRESACI:

Przygotowanie do pracy kompetentnych  i twórczych terapeutów pedagogicznych, dobrze znających zagadnienia diagnozy pedagogicznej, oceny funkcjonalnej i terapii pedagogicznej.

Program studiów z podziałem na wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, warsztaty.

Program obejmuje 450 godzin zajęć oraz 120 godzin praktyk

Program studiów przygotowany jest zgodnie ze Standardem przygotowującym do wykonywania zawodu nauczyciela z 25 lipca 2019.

Treści programowe podzielone są na 3 moduły.

Pierwszy z nich obejmuje przygotowanie merytoryczne w obszarze terapii pedagogicznej, wśród nich m.in.,. przedmioty takie jak: Podstawy psychologii klinicznej, Ocena funkcjonalna w terapii pedagogicznej, Podstawy terapii pedagogicznej uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów specyficznymi trudnościami  w uczeniu się czytania i pisania, z niepełnosprawnościami sensorycznymi oraz niespecyficznymi trudnościami w uczeniu się. Zostaną także omówione zaganiania planowania wsparcia edukacyjno-specjlaistycznego, strategie współpracy z rodzicami oraz budowania zespołu specjalistów.

Drugi moduł obejmuje przygotowanie dydaktyczno-metodyczne. Szczegółowy plan zawiera treści z obszaru metodyki kształcenia w grupach zróżnicowanych,  metodyki prowadzenia zajęć terapeutycznych z dziećmi i młodzieżą z równymi rodzajami specyficznych i niespecyficznych trudności w uczeniu się oraz zagadnienia projektowania uniwersalnego w edukacji.

Trzeci moduł to praktyka zawodowa (120 godz.), odbywana pod kierunkiem pedagoga – terapeuty oraz mentora z uczelni.

Zajęcia stacjonarne będą się odbywały w soboty, w godz. 8.30- 12.30 i 13.00- 17.00. Zazwyczaj zajęcia planowane są w 2 soboty w miesiącu.

Zajęcia zdalne planowane są na piątki, w godz. 15.00 – 20.00, dwa razy w miesiącu.

Dr hab. Ewa Domagała-Zyśk, prof. KUL – kierownik  Katedry Pedagogiki Specjalnej KUL. Prowadzi badania w zakresie specjalnych potrzeb edukacyjnych dzieci i młodzieży, niepełnosprawności intelektualnej oraz surdoglottodydaktyki. Jest współautorką programu przygotowania młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną do funkcjonowania w środowisku pracy pt. „Jestem dorosły – chcę pracować”, programu edukacji wczesnoszkolnej pt. „Doświadczam – rozumiem – wiem”,  baterii testów do badania rozwoju społeczno-emocjonalnego uczniów w średnim wieku szkolnym TROS-KA oraz polskiej wersji Systemu Oceny Zachowań Adaptacyjnych ABAS-3. Ostatnio pod jej redakcją ukazały się publikacje Zdalne uczenie się i nauczanie a specjalne potrzeby edukacyjne. Z doświadczeń pandemii Covid-19 (2020) oraz Włączmy kamerki. Z doświadczeń edukacji zdalnej w szkole i na uczelni (2021). Jest też współautorką monografii  Szkolna Ocena Funkcjonalna: Przebieg procesu w aspekcie oceny aktywności i uczestnictwa oraz Standardy przebiegu oceny funkcjonalnej oraz planowania wsparcia edukacyjno-specjalistycznego (2022).

dr Klaudia Martynowska

dr Aleksandra Borowicz

dr Małgorzata Łobacz

mgr Paulina Korach

dr Anna Szudra

dr Monika Nowak

mgr Urszula Kmita

mgr Agnieszka Amilkiewicz-Marek

mgr Urszula Antończuk-Grab

KOMPETENCJE SPECJALISTYCZNE:

 

Opłata za semestr: 2200 zł | Ilość semestrów: 3

Limit miejsc: 30

Istnieje możliwość płatności w ratach – max. 3 raty za każdy semestr.

Opłatę za semestr lub pierwszą ratę należy uiścić w ciągu 7 dni od zakończenia rekrutacji.



Zapisz się/zarejestruj

Zajęcia odbywają się w systemie hybrydowym.
Opłata za semestr: 2200 zł (możliwe raty).
Liczba semestrów: 3
Zajęcia prowadzone są w piątki i soboty.

KIEROWNIK STUDIÓW

dr hab. Ewa Domagała-Zyśk, prof. KUL
ewadom@kul.pl

 SEKRETARIAT STUDIÓW

+48 81 445 39 96

+48 81 445 39 98

+48 502 683 478

centrumsp@kul.pl

Zasady rekrutacji
Zapisz się/zarejestruj