
Muzykologia
Na 2-letnich studiach magisterskich poszerzysz swoją wiedzę o historii muzyki różnych epok i stylów o zagadnienia związane z muzycznymi tradycjami różnych kultur, teorią i praktyką muzyki dawnej, paleografią muzyczną, historią notacji muzycznej, estetyką i ikonografią muzyczną. Poznasz również sposoby praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności do planowania i realizacji widowisk słowno-muzycznych.
Dwuletnią naukę zwieńczysz pracą magisterską, którą będziesz mógł napisać z zakresu historii muzyki, instrumentologii, monodii religijnej, polifonii religijnej lub etnomuzykologii.
Jeżeli swoją przyszłą aktywność zawodową widzisz w obszarze pedagogiki muzycznej, to wybierając profil kształcenia „nauczyciel teorii muzyki w szkole muzycznej I i II stopnia” zyskasz pełne kwalifikacje uprawniające do nauczania przedmiotów teoretycznych w szkołach muzycznych.
Wybierając ścieżkę kształcenia w zakresie „animacji kultury muzycznej” zyskasz wiedzę o sposobach wykorzystania wiedzy muzycznej i muzykologicznej, zwłaszcza w zakresie muzyki religijnej, popularnej i ludowej, do przygotowania i realizacji muzycznych projektów edukacyjnych adresowanych do różnych grup odbiorców.
Informacje o kierunku
- studia stacjonarne II stopnia
- profil studiów: ogólnoakademicki
- język wykładowy: polski
- specjalizacje: animacja kultury muzycznej, nauczycielska
- liczba miejsc: 20
- Wydział Nauk Humanistycznych
- PROGRAM STUDIÓW
Zasady rekrutacji
O przyjęcie mogą ubiegać się:
a) absolwenci z dyplomem licencjata na kierunku muzykologia
b) absolwenci z dyplomem licencjata lub magistra kierunków pokrewnych: historia, historia sztuki, studia artystyczne
c) absolwenci z dyplomem licencjata lub magistra innych kierunków humanistycznych
Kwalifikacja na podstawie konkursu ocen na dyplomie.
Dlaczego Muzykologia
na KUL?
Zdobędziesz praktyczne umiejętności zawodowe
Studia muzykologiczne (nauki o sztuce) uwzględniające wybrane aspekty praktyki wykonawczej (instrumentalistyka, wokalistyka, dyrygentura, teoria muzyki).
Będziesz miał możliwość indywidualnej gry na organach lub fortepianie (od podstaw lub kontynuując naukę od etapu, na którym jesteś).
Studia przygotują cie do podjęcia aktywnośći na współczesnym rynku pracy
M.in. muzykolog, etnomuzykolog, ekspert w dziedzinie budowy i konserwacji organów, specjalista w zakresie polifonii i monodii liturgicznej, badacz kultury muzycznej, krytyk muzyczny, prelegent, konferansjer, edytor wydawnictw muzycznych i muzykologicznych
Możliwość realizacji specjalizacji nauczycielskiej
Profil: Nauczyciel teorii muzyki w szkole muzycznej I i II stopnia. Wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne umożliwiające podjęcie zatrudnienia jako nauczyciel przedmiotów teoretycznych w szkołach muzycznych I i II stopnia (podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, Dz.U. 2019 poz. 1450). Posiada kompetencje pedagogiczne, umiejętności dydaktyczne, w tym umiejętność pracy z uczniami uzdolnionymi muzycznie. Jest gotowy do realizowania zajęć w grupach uczniów zróżnicowanych wiekowo. Potrafi dostrzec problemy psychologiczno-pedagogiczne w toku prowadzenia zajęć i odpowiednio na nie zareagować w środowisku klasy szkolnej. Potrafi zaplanować i poprowadzić zajęcia edukacyjne osiągając założone efekty kształcenia, uwzględniając przy tym zróżnicowany rozwój emocjonalny i odmienne tempo przyswajania wiedzy przez uczniów. Zna prawo oświatowe oraz specyfikę funkcjonowania placówek edukacyjnych kształcących muzycznie. Jest przygotowany do korzystania z nowoczesnych technik przekazu wiedzy, w tym technik multimedialnych.
Możliwość realizacji specjalizacji animacji kultury muzycznej
Profil: Animacja kultury muzycznej. Wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne umożliwiające podjęcie zatrudnienia w różnego typu podmiotach i instytucjach kultury (świeckich i kościelnych), mediach branżowych, redakcjach czasopism kulturalnych i muzycznych, fundacjach wspierających działalność kulturalną oraz stowarzyszeniach i towarzystwach animujących życie muzyczne w różnych jego przejawach. Jest przygotowany do tworzenia i współtworzenia muzycznych projektów artystycznych, prowadzenia koncertów i różnego typu wydarzeń kulturalnych – również z użyciem multimediów. Potrafi inicjować działania ukierunkowane na kultywowanie i animowanie życia muzycznego wśród różnego typu społeczności. Potrafi przygotować, zorganizować i poprowadzić koncerty, festiwale i inne muzyczne wydarzenia kulturalne pełniąc rolę lidera lub współorganizatora. Zna uwarunkowania i konteksty środowiskowe, w których możliwe jest animowanie kultury muzycznej (ośrodki świeckie, kościelne, instytucje kultury tradycyjnej) – na poziomie lokalnym oraz w szerszym kontekście geograficznym i kulturowym. Potrafi zaplanować, przygotować i poprowadzić prelekcję muzyczną adresowaną do różnych grup odbiorców. Jest przygotowany do pracy w zespole i promowania wydarzeń muzycznych.
Rozwiniesz kompetencje naukowo-badawcze
Zyskasz przygotowanie do prowadzenia badań muzykologicznych z użyciem zaawansowanej metodologii badań i współczesnych technologii informatycznych. Poznasz sposoby prowadzenia dyskusji naukowych.
Chcąc pogłębić swoją wiedzę w zakresie wybranego tematu pracy dyplomowej będziesz mógł uczęszczać na zajęcia, które poszerzą Twoją wiedzę w zakresie historii organów w Polsce, paleografii łacińskiej, historii opery i teatru muzycznego, organoznawstwa, źródeł monodii liturgicznej lub kultur muzycznych świata.




Co po studiach?
Studia przygotowują do podjęcia pracy w zawodach: muzykologa – badacza kultury muzycznej, eksperta w zakresie historii, teorii i praktyki muzycznej, krytyka muzycznego i prelegenta, etnomuzykologa (badacza ludowej muzyki świeckiej i religijnej oraz muzyki etnicznej różnych kultur), organologa, specjalisty konsultanta w zakresie budowy, remontów i konserwacji organów, redaktora wydawnictw muzycznych i muzykologicznych, muzyka kościelnego w zakresie gry organowej, nauczyciela przedmiotów teoretycznych w szkołach muzycznych I i II stopnia oraz animatora życia muzycznego w ośrodkach kościelnych i świeckich.
Tytuł zawodowy magistra uprawnia do: ubiegania się o przyjęcie do szkoły doktorskiej, kontynuowania nauki na studiach podyplomowych.
Nasi absolwenci pracują jako:
– nauczyciele teorii muzyki w szkołach muzycznych I i II stopnia
– muzykolodzy i eksperci ds. muzycznych
– organiści i specjaliści ds. organów
– animatorzy życia muzycznego