
Humanistyka cyfrowa
– wiedza z widokiem na przyszłość!
Jesteś absolwentem studiów licencjackich z wydziału nauk humanistycznych lub społecznych? Zastanawiasz się nad kontynuacją studiów?
Podczas studiów wykształcisz interdyscyplinarne umiejętności badania, analizowania, gromadzenia i przetwarzania zasobów wirtualnej rzeczywistości. Program oferuje wiedzę z różnych dyscyplin naukowych: literaturoznawczej, językoznawczej oraz nauki o komunikacji społecznej i mediach.
Do wyboru są specjalności: kultura cyfrowa i edytorstwo cyfrowe.
Jeśli chcesz opanować narzędzia: do tworzenia multimedialnych form komunikacji, od wideo, przez podcasty, edycje cyfrowe, grafiki po witryny internetowe i tworzyć angażujące treści, poznać zagadnienia z zakresu edukacji medialnej, higieny cyfrowej oraz infoetyki – zapoznaj się z naszą ofertą.
Humanistyka cyfrowa to idealna propozycja dla tych, którzy chcą połączyć swoje pasje, dobra wiedzę z nowoczesnymi technologiami.
Informacje o kierunku
- studia stacjonarne II stopnia
- profil studiów: ogólnoakademicki
- język wykładowy: polski
- specjalności: kultura cyfrowa i edytorstwo cyfrowe
- liczba miejsc: 30
- Wydział Nauk Humanistycznych
- PROGRAM STUDIÓW
Zasady rekrutacji
O przyjęcie mogą ubiegać się:
a) absolwenci studiów I stopnia w zakresie filologii polskiej, edytorstwa
b) absolwenci studiów I stopnia/magisterskich na innych kierunkach przypisanych do dyscyplin w ramach dziedzin nauk humanistycznych lub społecznych
Kwalifikacja na podstawie konkursu ocen na dyplomie.
Dlaczego Humanistyka cyfrowa
na KUL?
Możliwość spełnienia swoich pasji podczas realizacji projektów dyplomowych na trzech pracowniach: edycja, kultura, internet
Nasi studenci do tej pory tworzyli: podcasty, filmy, gry komputerowe, lokalizacje gier, aplikacje mobilne, e-booki, wirtualne przewodniki czy organizowali wystawy autorskich prac fotograficznych lub plastycznych. Prezentacja Waszych projektów odbywa się zarówno w przestrzeni cyfrowej jak i tej rzeczywistej, podczas corocznych Dni Humanistyki Cyfrowej.
Poznasz fascynujący świat współczesnych teorii kultury, odkryjesz tajniki projektowania stron WWW, zgłębisz prawo autorskie i opanujesz sztukę autoprezentacji
Nauczysz się problematyki infoetyki, zrozumiesz mechanizmy pamięci kulturowej, zanurzysz się w popkulturze, a także zdobędziesz praktyczne umiejętności w zakresie projektowania publikacji, copywritingu i edukacji medialnej. To niepowtarzalna okazja, aby połączyć wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami, które otworzą przed Tobą drzwi do świata kreatywnych możliwości!
Uzyskasz specjalistyczne umiejętności zawodowe na specjalności kultura cyfrowa
Na specjalności kultura cyfrowa oferujemy program praktycznych zajęć: nauczysz się tworzyć kreatywne teksty, które przyciągną uwagę odbiorców, poznasz tajniki produkcji profesjonalnych podcastów i dziennikarstwa internetowego, zdobędziesz umiejętności obsługi zaawansowanych narzędzi graficznych, takich jak Adobe InDesign i Photoshop.
Uzyskasz specjalistyczne umiejętności zawodowe na specjalności edytorstwo cyfrowe
Na specjalności edytorstwo cyfrowe oferujemy: nowoczesne podejście do pracy z tekstem dzięki wykorzystaniu języka TEI. To zaawansowane narzędzie, oparte na standardzie XML, pozwala nam nie tylko profesjonalnie edytować i digitalizować teksty, ale także wzbogacać je o dodatkowe metadane, tworząc interaktywne zasoby. Dzięki TEI ożywiamy historyczne dokumenty, tworzymy innowacyjne projekty humanistyki cyfrowej i otwieramy nowe możliwości dla wydawnictw, bibliotek oraz instytucji kultury.
Zachowasz idealny balans pomiędzy tożsamością wirtualną, a rzeczywistą
Stawiamy na umiejętności interpersonalne i tworzymy swobodną przestrzeń do dyskusji podczas zajęć.


Co po studiach?
Absolwent humanistyki cyfrowej to specjalista łączący kompetencje humanistyczne z umiejętnościami technicznymi, gotowy do pracy w mediach, kulturze, edukacji oraz sektorze kreatywnym.
Tytuł zawodowy magistra uprawnia do: ubiegania się o przyjęcie do szkoły doktorskiej, kontynuowania nauki na studiach podyplomowych w zakresie: filologii polskiej, dziennikarstwa, grafiki komputerowej, menadżera kultury, edytorstwa.
Nasi absolwenci pracują jako:
– edytor cyfrowy, redaktor w wydawnictwach i portalach internetowych, grafik – absolwenci specjalności edytorstwo cyfrowe
– copywriter, redaktor czasopism, twórca stron internetowych, pracownik ośrodków kultury, edukator medialny, animator kultury, czy pracownik agencji reklamowych – absolwenci specjalności kultura cyfrowa