
Filologia polska
Chcesz zgłębiać tajemnice literatury, mediów i języka? Poznać techniki nauczania obcokrajowców? Filologia polska to kierunek dla ciebie!
Tu zapoznasz się z najnowszymi zjawiskami literackimi, współczesną teorią i antropologią literatury oraz zaawansowaną nauką o języku. Do wyboru masz trzy specjalizacje: nauczycielską, medialną i glottodydaktyczną. Dzięki nim rozwiniesz umiejętności profesjonalnego pisania, wystąpień publicznych, pracy dydaktycznej, także z cudzoziemcami. Nauczysz się tworzyć treści medialne i animować kulturę. Nasi absolwenci to uznani nauczyciele, lektorzy, redaktorzy, dziennikarze, PR-owcy i specjaliści w instytucjach kultury. Studenci cenią polonistykę za profesjonalizm kadry i wszechstronne możliwości rozwoju pasji. Jak mówią, „Kameralność uczelni jest jej zdecydowaną zaletą, prowadzącą w wielu sytuacjach do kontaktu jeden na jeden z profesorami. Poza tym na KUL-u jest wielu wspaniałych dydaktyków i ludzi nauki, których po prostu warto poznać”.
Informacje o kierunku
- studia stacjonarne II stopnia
- profil studiów: ogólnoakademicki
- język wykładowy: polski
- specjalizacja: nauczycielska, glottodydaktyczna oraz Media i komunikacja kulturowa
- liczba miejsc: 30
- Wydział Nauk Humanistycznych
- PROGRAM STUDIÓW
Zasady rekrutacji
O przyjęcie mogą ubiegać się:
a) absolwenci studiów I stopnia w zakresie filologii polskiej, edytorstwa, dziennikarstwa
b) studiów I stopnia/magisterskich na innym kierunku przypisanych do dyscyplin literaturoznawstwo lub językoznawstwo.
Kwalifikacja na podstawie konkursu ocen na dyplomie.
Dlaczego Filologia polska na KUL?
Zdobędziesz praktyczne umiejętnośći w ramach wybranej specjalizacji
Absolwent specjalizacji nauczycielskiej odbył kształcenie zgodnie ze standardem kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela i uzyskał przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotu język polski we wszystkich typach szkół.
Absolwent specjalizacji Media i komunikacja kulturowa posiada wiedzę na temat współczesnego środowiska medialnego, zasad funkcjonowania nowych mediów oraz sposobów przekonującego pisania, skutecznej dyskusji i prezentacji wiedzy. Kwalifikacje praktyczne zdobyte w ramach specjalizacji umożliwiają absolwentowi biegłe poruszanie się po współczesnej kulturze, skuteczne przygotowanie postów blogowych, felietonów, tekstów reklamowych. W swojej pracy i życiu codziennym wykorzystuje wiedzę o kulturze artystycznej i estetyce.
Absolwent specjalizacji glottodydaktycznej posiada praktyczne umiejętności w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego, drugiego i dziedziczonego dzieci, młodzieży i dorosłych.
Szczegółowe kompetencje zawodowe:
- wysokie kompetencje językowe w mowie i piśmie;
- umiejętność tworzenia dłuższych wypowiedzi pisemnych i ustnych;
- umiejętność tworzenia przekonującego przekazu, w tym przekazu z zakresu content marketingu i reklamy;
- podstawową biegłość w formach przekazu przeznaczonych do internetu;
- orientacja we współczesnej literaturze polskiej i literaturach obcych w zakresie dotyczącym problematyki komparatystycznej.
Rozwiniesz kompetencje retoryczne i komunikacyjne
Rozwinięte kompetencje retoryczne absolwenta oraz wypracowana przez niego w toku kształcenia swoboda wypowiadania się dysponują go do kompetentnego prowadzenia i moderowania dyskusji oraz posługiwania się rzeczową argumentacją w celu przekonania rozmówcy do swojego stanowiska. Absolwent kierunku uzyskuje wysokie kompetencje językowe, na które składa się zaawansowana umiejętność tworzenia dłuższych i zwięzłych wypowiedzi pisemnych o charakterze informacyjnym, perswazyjnym oraz krytycznym.
Do intelektualnego wyposażenia absolwenta należy umiejętność poprawnego, logicznego i klarownego formułowania myśli oraz zdolność swobodnego i trafnego stosowania zróżnicowanych stylów polszczyzny.
Uzyskasz możliwość nauczania języka polskiego jako obcego
Jest dobrze przygotowany w zakresie metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, doskonale zna system języka od strony opisowej i funkcjonalnej, ma wiedzę na temat kultury polskiej oraz zna od strony praktycznej narzędzia multimedialne pomocne w pracy glottodydaktycznej.
Po ukończeniu specjalizacji absolwenci posiadają kwalifikacje do podjęcia pracy jako lektorzy języka polskiego jako obcego na każdym szczeblu edukacji.
Mogą podjąć pracę również w polskich szkołach za granicą, w szkołach przy konsulatach, na uniwersytetach prowadzących lektoraty języka polskiego.
Ponadto, absolwenci filologii polskiej ze specjalizacją glottodydaktyczną znajdują zatrudnienie w polskich szkołach i łączą etat nauczyciela polonisty z zajęciami językowymi dla dzieci cudzoziemców i reemigrantów.
Specjalizacja uprawnia też do podjęcia pracy w komisji certyfikacyjnej poświadczającej znajomość języka polskiego jako obcego.
Zdobędziesz profesjonalne przygotowanie do pracy w branżach wymagających kreatywności i umiejętnym posługiwaniem się językiem polskim
Absolwent polonistycznych studiów II stopnia posiada pogłębione wykształcenie kierunkowe w zakresie wszystkich podstawowych działów wiedzy o literaturze i języku polskim zna podstawy metodologii badań filologicznych, dysponuje także specjalistyczną wiedzą z zakresu informacji naukowej.
Absolwent przygotowany jest do pracy w branżach kreatywnych oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne są wysokie umiejętności skutecznego pisania, mówienia oraz korzystania z wiedzy na temat kultury i mediów.
Opanujesz niezbędne kompetencje do pracy naukowo-badawczej
Absolwent posiada kompetencje pozwalające mu na prowadzenie aktywności naukowej, a więc biegłość analizy i interpretacji zjawisk oraz problemów w kontekście historycznym. Potrafi wykorzystywać wiedzę do rozwiązywania problemów i wykonywania określonych zadań, gdyż prezentuje sprawność myślenia teoretycznego.
Co po studiach?
– Absolwent filologii polskiej może uzyskać zatrudnienie w szkołach, branżach kreatywnych w tym w agencjach reklamowych i interaktywnych, public relations, instytucjach kultury, w redakcjach czasopism i środkach komunikacji masowej.
– Zajęcia na II stopniu kierunku zapewniają absolwentowi wysokie kompetencje w zakresie organizacji i planowania pracy własnej, umiejętność realizacji rozbudowanych zadań, wymagających indywidualnej pracy i niekonwencjonalnych rozwiązań.
Nasi absolwenci pracują w:
- zawodzie nauczyciela języka polskiego we wszystkich typach szkół dzięki specjalizacji nauczycielskiej (specjalizacja adresowana do absolwentów filologii polskiej, I st. lub osób, które realizowały podstawę programową z zakresu języka polskiego);
- zawodzie nauczyciela języka polskiego jako obcego (absolwenci specjalizacji glottodydaktycznej);
- branżach kreatywnych oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne są wysokie umiejętności przekonującego pisania, mówienia oraz korzystania z wiedzy na temat kultury i mediów (absolwenci specjalizacji Media i komunikacja kulturowa).