
Filologia angielska (studia stacjonarne)
Czy chcesz doskonalić swoje kompetencje językowe i analityczne? Pasjonujesz się literaturą lub językiem i chcesz dowiedzieć się więcej? Myślisz o byciu tłumaczem lub nauczycielem? Jeśli Twoja odpowiedź to TAK na chociaż jedno z tych pytań, to filologia angielska KUL (studia II stopnia) są zdecydowanie dla Ciebie!
Nasz program pozwoli Ci rozwinąć biegłość w języku, ale także umożliwi zgłębianie tajników literatury, kultury oraz przekładu, otwierając drzwi do wielu interesujących ścieżek zawodowych.
Informacje o kierunku
- studia stacjonarne II stopnia
- profil studiów: ogólnoakademicki
- język wykładowy: angielski, polski
- specjalizacja: nauczycielska i tłumaczeniowa
- liczba miejsc: 60
- Wydział Nauk Humanistycznych
- PROGRAM STUDIÓW
Zasady rekrutacji
O przyjęcie mogą ubiegać się:
a) absolwenci studiów I stopnia kierunku filologia, specjalność filologia angielska;
b) absolwenci kolegiów nauczycielskich posiadający tytuł licencjata filologii angielskiej;
c) absolwenci lingwistyki stosowanej ze specjalnością język angielski.
Kwalifikacja na podstawie konkursu ocen na dyplomie.
Dlaczego Filologia angielska
na KUL?
Uzyskasz zaawansowaną znajomość języka angielskiego na poziomie C2
Biegłość w języku angielskim, która pozwoli Ci swobodnie porozumiewać się w każdej sytuacji, zarówno w mowie, jak i piśmie, oraz zrozumieć
i analizować teksty na najbardziej wymagającym poziomie.
Zdobędziesz dogłębną wiedzę na temat literatury, kultury i językoznawstwa
Szeroka wiedza z zakresu literatury, kultury angielskiej, amerykańskiej
i celtyckiej oraz językoznawstwa pozwoli Ci lepiej rozumieć nie tylko sam język, ale także jego kontekst kulturowy i historyczny.
Nauczysz się korzystać z nowoczesnych narzędzi technologicznych i sztucznej inteligencji
Poznasz i nauczysz się korzystać m.in. ze słowników online, programów tłumaczeniowych (m.in. Trados i memoQ), korpusów językowych, a także aplikacji takich jak Prezi, Quizlet, z platformy edukacyjnej Moodle oraz pakietu Office 365. Dzięki tym umiejętnościom efektywnie wykorzystasz technologie w nauce, pracy
i życiu prywatnym.
Opanujesz umiejętność krytycznej analizy i syntezowania informacji
Zdobędziesz umiejętność selekcjonowania źródeł, a także dokonywania ich krytycznej analizy i syntezy. Nauczysz się wyciągać wnioski, oceniać rzetelność informacji oraz stosować je nie tylko w pracach badawczych czy projektach, ale i w codziennym życiu.
Uzyskasz specjalistyczne umiejętności zawodowe w zależności od wyboru specjalizacji
W zależności od wybranej ścieżki specjalizacyjnej, zdobędziesz konkretne umiejętności zawodowe. Jeśli zdecydujesz się na specjalizację nauczycielską, uzyskasz kwalifikacje i uprawnienia do nauczania języka angielskiego na wszystkich poziomach nauczania.
Z kolei wybór specjalizacji tłumaczeniowej pozwoli Ci na opanowanie zarówno podstaw tłumaczeń pisemnych, jak i ustnych oraz nabycie praktycznych umiejętności wykorzystywania technik tłumaczeniowych w tłumaczeniach audiowizualnych
i specjalistycznych, co otworzy przed Tobą szerokie perspektywy zawodowe.






Co po studiach?
- Możesz pracować jako tłumacz, w tym jako tłumacz symultaniczny, konsekutywny i audiowizualny. Dzięki zdobytym kompetencjom możesz starać się o uzyskanie prawa do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego.
- Dzięki umiejętnościom językowym możesz znaleźć pracę w korporacjach (m.in. działy HR), fundacjach i instytucjach o zasięgu międzynarodowym, turystyce i sektorze usług oraz branży IT w tzw. linguistic departments
- Możesz podjąć pracę jako nauczyciel w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej (jeśli ukończysz specjalizację nauczycielską)
- Umiesz szukać zleceń tłumaczeniowych i znasz typowe formy ich realizacji w ramach m.in. współpracy z agencją tłumaczeniową lub samozatrudnienia (jeśli ukończysz specjalizację tłumaczeniową)
- Możesz znaleźć zatrudnienie w instytucjach kulturalno-oświatowych, wydawnictwach, redakcjach czasopism, a także środkach masowego przekazu
- Będziesz mieć możliwość kontynuowania nauki na studiach doktoranckich (m.in.
w dyscyplinach językoznawstwo i literaturoznawstwo) lub na studiach podyplomowych
Nasi absolwenci pracują w:
– zawodzie nauczyciela języka angielskiego w szkole podstawowej, ponadpodstawowej, szkołach językowych
– zawodzie tłumacza pisemnego i ustnego, tłumacza przysięgłego
– innych zawodach wymagających dobrą znajomość języka angielskiego