KUL Logo

(PL)  

(PL) Specjalizacja z psychoterapii uzależnień

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – jako jeden z trzech podmiotów w Polsce i jako jedyna uczelnia wyższa – uzyskał 16 października 2023 roku akredytację Ministra Zdrowia dla 30 osób do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień.

Poznanie aktualnej wiedzy z zakresu podstaw psychoterapii uzależnień, psychologii klinicznej, nauk medycznych, nauk społecznych i neuronauki, a także nabycie umiejętności jej zastosowania – to podstawowe cele szkolenia, którego obszar dotyczy leczenia osób z rozpoznaniem uzależnienia od substancji psychoaktywnych, a także pomocy psychologicznej dla członków rodzin osób uzależnionych.

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychoterapii uzależnień – jak poinformowała dr hab. Iwona Niewiadomska, prof. KUL, która w Instytucie Psychologii KUL kieruje pracami Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej i jest koordynatorką tego przedsięwzięcia – potrwa cztery lata i obejmie 10 modułów (np. Programy terapeutyczne w lecznictwie uzależnień czy Dzieci i młodzież w obliczu uzależnień – diagnoza i terapia), w tym 24 kursy specjalizacyjne i osiem staży kierunkowych, a także kurs specjalizacyjny jednolity pt. „Prawo medyczne”.

Szkolenie specjalizacyjne obejmuje 1728 godzin szkolenia specjalizacyjnego zorganizowanego przez akredytowaną jednostkę szkolącą, w tym 1008 godzin kursów specjalizacyjnych i 720 godzin staży kierunkowych oraz staż podstawowy wynoszący 5056 godzin wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem specjalizacji – podsumowała prof. Iwona Niewiadomska.

Dla zainteresowanych szczegółowy opis szkolenia znajduje się w załączniku Program szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień. Opłata za czteroletnie szkolenie dla jednego uczestnika wynosi 50 tys. zł. Opłata obejmuje koszt całego szkolenia specjalizacyjnego (wykłady, warsztaty, treningi, staże kierunkowe i superwizje). Opłata nie uwzględnia kosztów: dojazdu na szkolenie, wyżywienia podczas szkolenia, ubezpieczeń, zakwaterowania i wyżywienia podczas treningów oraz kosztów ponoszonych z tytułu odrabiania zajęć w innym podmiocie (§ 12.6. Regulaminu organizacyjnego szkolenia specjalistycznego w dziedzinie psychoterapii uzależnień realizowanego w Centrum Psychologiczno-Psychiatrycznym KUL – regulamin szkolenia specjalizacyjnego).

Standardy Ministra Zdrowia wskazują, że program specjalistycznego szkolenia w dziedzinie psychoterapii uzależnień jest dedykowany dla osób posiadających tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera lub równorzędny uzyskany w zakresie: pielęgniarstwa, położnictwa, pracy socjalnej, psychologii, pedagogiki, pedagogii specjalnej, socjologii, resocjalizacji, zdrowia publicznego, nauk o rodzinie lub na kierunku lekarskim.

***

Nabór na kandydatów do uczestniczenia w specjalistycznym szkoleniu w dziedzinie psychoterapii uzależnień, prowadzonym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II odbywa się zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. 2017 poz. 599).

1. Osoba ubiegająca się o odbywanie szkolenia składa do wojewody lubelskiego wniosek, za pomocą systemu Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych, o rozpoczęcie tego szkolenia (art.11.1.)
2. Dane zawarte we wniosku zostały szczegółowo określone w art. 11.2. ustawy
3. Kopie dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku o rozpoczęcie szkolenia zostały wskazane w art. 11.3. ustawy

Zmiana terminu składania wniosków na udział w szkoleniu:

4. Termin składania wniosków: od 30 kwietnia do 31 maja 2024 roku (art.11.4.pkt 1. ustawy)

5. Termin postępowania kwalifikacyjnego: od 1 czerwca do 30 czerwca 2024 roku (art.11.4.pkt 2. ustawy)

Zmiana terminu składania wniosków na szkolenie z sesji jesiennej na wiosenną wynika z norm zawartych w artykule 7. ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia:

Art. 7. 1. Jednostki szkolące przekazują do wojewody, za pomocą SMK, informacje o wolnych miejscach szkoleniowych na szkolenie specjalizacyjne w poszczególnych dziedzinach ochrony zdrowia co najmniej na 2 miesiące przed terminem postępowania kwalifikacyjnego.

Art. 7.2. Na podstawie informacji, o których mowa w ust. 1, wojewoda ustala i zamieszcza w SMK, co najmniej na miesiąc przed terminem postępowania kwalifikacyjnego, informację o liczbie wolnych miejsc szkoleniowych w poszczególnych jednostkach szkolących na dane postępowanie kwalifikacyjne.

Przedstawione powyżej regulacje sprawiają, że Katolicki Uniwersytet Lubelski, który uzyskał zgodę Ministra Zdrowia na prowadzenie specjalistycznego szkolenia w dziedzinie psychoterapii uzależnień w dniu 16 października 2023 roku może prowadzić nabór na szklenie w sesji wiosennej 2024 toku.

Zgodnie z procedurą, osobie zakwalifikowanej do odbywania szkolenia wojewoda lubelski wskaże za pomocą SMK, że KUL posiada wolne miejsce szkoleniowe, a następnie w systemie tym powstanie elektroniczna karta przebiegu szkolenia, które musi rozpocząć się – jak głoszą przepisy – w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące, licząc od daty określonej w karcie jako planowana data rozpoczęcia szkolenia.