PSYCHOLOGIA SĄDOWA W KANONICZNYM PROCESIE O ORZECZENIE NIEWAŻNOŚCI MAŁŻEŃSTWA
KURS
O KURSIE:
Celem kursu jest nabycie praktycznej wiedzy i umiejętności w zakresie psychologii sądowej stosowanej w kanonicznych procesach o orzeczenie nieważności zawartego małżeństwa. Słuchacze w trakcie kursu poznają nie tylko standardy opiniodawstwa psychologiczno-sądowego oraz ich wpływ na wyrok sądowy, lecz także poznają strategie budowania skutecznej komunikacji ze stronami w całym sądowym procesie małżeńskim. Słuchacze poznają również praktyczne umiejętności diagnozowania i formułowania tytułu nieważności zawartego małżeństwa oraz sporządzania opinii psychologicznej opartej na antropologii chrześcijańskiej. Chcąc te cele osiągnąć, słuchacze będą mieli zajęcia praktyczne z ze standardów opiniodawstwa psychologiczno-sądowego oraz treningu komunikacji interpersonalnej, który będzie odbywał się w formie stacjonarnej w Warszawie.
ADRESACI:
Kurs jest adresowany do pracowników sądów kościelnych, psychologów aspirujących do uzyskania wpisu na listę biegłych sądowych, biegłych psychologów zainteresowanych podniesieniem swoich kompetencji, adwokatów, a także osób zainteresowanych w udzielaniu pomocy psychologicznej i prawnej w ramach doradców trzeciego stopnia, kiedy małżonkowie przeżywają trudności i szukają pomocy Kościoła, szczególnie po rozwodzie, gdy zmierzają dochodzenia swoich praw. Zajęcia mają charakter konwersatoriów, warsztatów i ćwiczeń, podczas których słuchacze zdobędą specjalistyczne kompetencje i umiejętności w formułowaniu tytułu sprawy o nieważność małżeństwa, poznają znaczenie opiniodawstwa psychologicznego jak również nabędą niezbędnych umiejętności w zakresie psychologicznej komunikacji interpersonalnej.
Studium jest implementacją dyspozycji prawnej zawartej Instrukcji Kongregacji Edukacji Katolickiej w sprawie studiów prawa kanonicznego w świetle reformy procesu małżeńskiego zatwierdzonej przez papieża Franciszka (27.07.2018), który zakłada powołanie kursu poświęconego studium zasadom psychologii seksualnej i rodzinnej, bazującej na antropologii chrześcijańskiej (art. 24 § 1 Instrukcji).
- Zajęcia realizowane są hybrydowo.
- Opłata za semestr: 2 800 zł (możliwe atrakcyjne raty).
- Liczba semestrów: 1
- Zajęcia prowadzone są w soboty.

KIEROWNIK STUDIÓW
ks. dr hab. Paweł Kaleta, prof. KUL
- pawel.kaleta@kul.pl
Program
Zajęcia prowadzone w formie hybrydowej:
- online, za pomocą MS Teams
- trening komunikacji interpersonalnej stacjonarnie w Warszawie.
Zajęcia prowadzone są tylko w soboty co dwa tygodnie w godz. 9:00-17:00
Program obejmuje 90 godzin prowadzonych w formie wykładów, konwersatoriów i ćwiczeń.
Kadra dydaktyczna
Dr Małgorzata Buczacka-Głodek
Doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo – Behawioralnej. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, pracując w Oddziale Dziennym Zaburzeń Nerwicowych, Poradni Zdrowia Psychicznego, Oddziale Całodobowym (także z pacjentami poddanymi szczególnej obserwacji), programie pilotażowym dla osób z doświadczeniem traumy. Obrońca węzła małżeńskiego w Metropolitalnym Sądzie Warszawskim.
Ks. dr hab. Mirosław Brzeziński
Profesor KUL pracujący w Katedrze Nauk o Rodzinie. Prodziekan Wydziału Teologii KUL. Absolwent Istituto Giovanni Paolo II per Studi su Matrimonio e Famiglia przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Współpracownik Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Libreria Editrice Vaticana.
Ks. dr hab. Tomasz Jakubiak
Profesor w Akademii Katolickiej w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2010-2013 sędzia Metropolitalnego Sądu Biskupiego w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.
Dr Maria Kujawa UJ
Doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii (1988 r.), długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny i starszy wykładowca w Zakładzie Psychologii Rozwojowo-Wychowawczej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Były opiekun ścieżki psychologii edukacyjnej oraz bloku metodologicznego analizy wytworów i metod projekcyjnych. Prezes Stowarzyszenia Psychologów Sądowych w Polsce.
Ks. dr hab. Wiesław Kraiński
Profesor UMK pracujący w Katedrze Teologii Praktycznej na Wydziale Teologii UMK. Członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Psycholog kliniczny. Absolwent Roty Rzymskiej oraz Opus Fundatum Latinitas in Civitate Vaticana. Specjalizacja na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie z prawa małżeńskiego. Oficjał Sądu Biskupiego w Diecezji Toruńskiej.
Dr hab. Justyna Krzywkowska
Profesor UWM pracuje w Katedrze Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Kanonistów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego. Zrealizowała zagraniczny staż dydaktyczny na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jest adwokatem kościelnym. Prowadzi własną kancelarię prawną.
Ks. prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński
Profesor zwyczajny, Kierownik Katedry Teorii i Filozofii Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Absolwent Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Oficjał Trybunału Metropolitalnego Łódzkiego.
Dr Renata Smoleń
Doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, socjoterapeuta, terapeuta Biofeedback EEG. W swojej pracy wykorzystuje kwalifikacje terapeuty par i małżeństw oraz kieruje się kodeksem etycznym Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie (od. 2010). Biegła w Sądzie Diecezji Tarnowskiej.
Ks. prof. dr hab. Lucjan Świto
Profesor zwyczajny, Kierownik Katedry Filozofii i Prawa Kanonicznego na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Konsultor Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski. Członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Oficjał Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół problematyki małżeńskiej i majątkowej leżącej na styku prawa kanonicznego i polskiego, zwłaszcza budzącej wątpliwości interpretacyjne praktyków i teoretyków prawa.
Dr Agata Warmuz
Adwokat kościelny w Metropolitalnym Sądzie Lubelskim. Absolwentka Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Odbyła praktykę zawodową w Izbie Adwokackiej w Lublinie. W 2018 roku została wpisana listę adwokatów. Prowadzi własną kancelarię adwokacką Kancelaria Adwokacka Adwokat Agata Warmuz. Zapewnia indywidualne podejście do każdego klienta oraz wdraża najodpowiedniejsze rozwiązania prawne.
dr Emmanuela Sikorska CSDS
Doktor nauk prawnych w dyscyplinie prawa kanonicznego, prowadzi warsztaty w ramach Kursu Formacji Juniorackiej. Należy do Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Obrońca węzła Małżeńskiego w Sądzie Metropolitalnym Warszawskim.
Kompetencje
KOMPETENCJE SPECJALISTYCZNE:
- Absolwent zdobędzie praktycznych umiejętności interpretowania przepisów prawa kanonicznego i znaczenia chrześcijańskiej antropologii małżeństwa i rodziny.
- Zdobędzie praktyczne umiejętności redakcyjne w przygotowaniu opinii biegłego oraz przeprowadzenia rozmów ze stroną podstępowania sądowego.
- Będzie potrafił swobodnie wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce adwokackiej, radcowskiej lub biegłego psychologa w kanonicznych procesach o orzeczenie nieważności małżeństwa
KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
- Będzie potrafił skutecznie chronić interesów swoich mocodawców
- Będzie mógł wziąć odpowiedzialność za wspólne podejmowane decyzje
i systematycznie będzie je realizował.
KOMPETENCJE KOMUNIKACYJNE:
- Absolwent będzie gotów bez barier komunikować się zarówno ustnie jak i pisemnie w podejmowaniu zadań obrony strony w kanonicznym procesie o orzeczenie małżeństwa.
Opłaty
Opłata za semestr: 2 800 zł | Ilość semestrów: 1
Limit miejsc: 15
Istnieje możliwość płatności w ratach – max. 3 raty
Opłatę za semestr lub pierwszą ratę należy uiścić w ciągu 7 dni od zakończenia rekrutacji.
Sekretariat studiów
- +48 81 445 39 96
- +48 502 682 412
- centrumsp@kul.pl