KUL Logo

(PL)  

(PL) Instytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej

' 16th, 2015

Вибачте цей текст доступний тільки в “польська”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Powstanie Instytutu zainicjował kierunek studiów nauki o rodzinie. Jest on w ofercie KUL od roku 1999. Pojawił się jako interdyscyplinarna kontynuacja wieloletniej tradycji badań naukowych prowadzonych w różnych jednostkach uczelni, poświęconych problematyce życia małżeńskiego i rodzinnego. Powstał w oparciu o istniejące kierunki studiów w Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II, takie jak: socjologia, filozofia, prawo i teologia. Korzystał z wieloletnich doświadczeń Instytutu Psychologii i Pedagogiki, co po dziś dzień owocuje współpracą w zakresie m.in. patologii w życiu rodzinnym, psychoprofilaktyki życia rodzinnego, czy wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań kształtowania osobowości człowieka w środowisku rodzinnym. Działania Instytutu, zarówno te o charakterze teoretycznym, jak i empirycznym mają za cel realizację słów Bł. Jana Pawła II: „Oby rodzina była w centrum każdego planu społecznego i politycznego”. Tak narodził się Instytut Nauk o Rodzinie.

Kierunek od początku cieszył się dużym zainteresowaniem studentów (średnio 100 osób na każdym roku jednolitych studiów dziennych magisterskich). Obecnie jest to około 60 osób. Mniejsza liczba studentów nie jest związana z brakiem zainteresowania młodych ludzi kierunkiem nauk o rodzinie, a jedynie faktem, że w ramach Instytutu Nauk o Rodzinie w roku akademickim 2010/2011 otwarto, obok nauk o rodzinie, kolejny kierunek studiów: praca socjalna (60 osób). W związku z tym zmieniła się też nazwa Instytutu na Instytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej.

W ramach studiów I i II stopnia na kierunku nauki o rodzinie i I stopnia na kierunku praca socjalna Instytut zaproponował studentom specjalności:

  • asystent rodziny (specjalista ds. wspierania rodziny)
  • koordynator pieczy zastępczej (specjalista ds. pieczy zastępczej)
  • nauczyciel Wychowania do życia w rodzinie
  • specjalista ds. polityki rodzinnej
  • specjalista ds. pedagogiki rodzinnej
  • specjalista ds. psychoprofilaktyki rodzinnej
  • praca socjalna z rodziną
  • opieka nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi i starszymi
  • przeciwdziałanie problemom społecznym

Więcej informacji o instytucie znajdą Państwo TUTAJ.