Instytut Historii Kościoła i Patrologii, działający w ramach Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (oficjalnie powołany w 1964 r.), jest jedyną tego typu placówką – poza Wydziałem Historii Kościoła Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie – przygotowującą do pracy dydaktycznej i naukowo-badawczej z zakresu:
– patrologii greckiej i łacińskiej,
– teologii i literatury patrystycznej,
– szeroko rozumianej historii Kościoła (zarówno powszechnego, jak i w Polsce) – od czasów starożytnych po współczesność,
– historii zakonów i instytutów życia konsekrowanego,
– dziejów teologii,
– dziejów kultury chrześcijańskiej,
– metodologii i nauk pomocniczych historii,
– edytorstwa źródeł historycznych oraz
– archiwistyki kościelnej.
Podstawowym zadaniem Instytutu jest prowadzenie systematycznych, metodycznych badań naukowych nad dziejami Kościoła powszechnego i polskiego we wszystkich przejawach działalności i we wszystkich okresach historycznych w szerokim kontekście życia społeczno-politycznego oraz przygotowywanie kadry specjalistów do samodzielnej, twórczej pracy naukowej, dydaktycznej i kościelnej, a także koordynowanie współpracy z innymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.
Podstawowym kierunkiem studiów prowadzonych w Instytucie jest historia Kościoła. W ramach tego kierunki istnieją też dwie specjalizacje: patrologia i archiwistyka kościelna. Dydaktyka – jako jeden z priorytetów Instytutu – obejmuje zajęcia kursoryczne, rozbudowaną problematykę wykładów specjalistycznych typu monograficznego, a także seminaria naukowe kształcące dyplomantów trzech stopni: magistrów, licencjatów (w systemie prawa kościelnego) i doktorów.
Instytut Historii Kościoła i Patrologii współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Studenci Instytutu mają możliwość przebywania w nich na stypendiach naukowych dla poszerzenia swych horyzontów wiedzy i zdobycia szlifów badawczych, natomiast pracownicy Instytutu prezentują w nich wyniki swych badań poprzez wygłaszanie referatów i prowadzenie wykładów oraz realizują wspólne projekty badawcze.
Więcej informacji o instytucie znajdą Państwo TUTAJ i TUTAJ.