KUL Logo

(PL)  

Wydział Biotechnologii i Nauk o Środowisku

(PL) Instytut Biotechnologii

' 16th, 2015

Вибачте цей текст доступний тільки в “польська”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Biotechnologia jest bardzo dynamicznie rozwijającą się, nowoczesną dziedziną o dużym znaczeniu praktycznym, wykorzystującą i integrującą zdobycze wielu lat badań różnych dyscyplin nauk przyrodniczych takich jak biologia, fizyka czy chemia i nauki techniczne. Z wytworami biotechnologii mamy do czynienia na każdym kroku, stosuje się je w przemyśle, ochronie środowiska, medycynie i w produkcji żywności.

Biotechnologia staje się kluczową dziedziną nauki, służącą poszukiwaniu nowych środków leczniczych, szczepionek i środków diagnostycznych. Jej istotę stanowi zastosowanie organizmów, systemów i procesów biologicznych do potrzeb przemysłu. Przemysł biotechnologiczny intensywnie rozwija się od ponad 30 lat w wysoko uprzemysłowionych krajach europejskich. Pragnieniem naszego instytutu jest aktywne uczestnictwo w rozwijaniu tego przemysłu również w Polsce, między innymi poprzez kształcenie specjalistów w tej dziedzinie w ramach kierunku studiów stacjonarnych: BIOTECHNOLOGIA.

Instytut Biotechnologii KUL został powołany do życia w Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym decyzją Senatu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z dnia 1.10.2009 roku. Instytut utworzyły Katedry wchodzące wcześniej w skład Instytutu Ochrony Środowiska: Katedra Biologii Molekularnej (powołana do życia 1.09.1998 r.), Katedra Fizjologii i Ekotoksykologii (utworzona w 2005 r.), Katedra Biochemii i Chemii Środowiska (powstała w roku akad. 1998/1999) oraz Katedra Fizjologii i Biotechnologii Roślin (utworzona 1.03.2009 r.) oraz Katedra Bionanomateriałów (powołana do życia 1.03.2010 r.).

W tym czasie trwała budowa nowoczesnego Budynku Biotechnologii dzięki projektowi „Budowa Gmachu Naukowo-Dydaktycznego Biotechnologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Uroczyste otwarcie i poświęcenie budynku odbyło się w dn. 16.06. 2011 r. Zorganizowana została wtedy konferencja Biotechnologia – szanse i zagrożenia, Lublin, 16-17.06.2011.

Pod koniec stycznia 2012 r. przeniesiono sprzęt i aparaturę poszczególnych katedr do nowego budynku. Zajęcia dydaktyczne i badania naukowe rozpoczęto w nowych laboratoriach od dn. 1.02.2012 r.

Nowy Wydział Biotechnologii i Nauk o Środowisku w składzie: Instytut Biotechnologii, Instytut Ochrony Środowiska oraz Interdyscyplinarne Centrum Badań Naukowych został utworzony dn. 16.02.2013 r. Pierwszym Dziekanem Wydziału w dn. 20.02.2013 r. został wybrany prof. dr hab. Ryszard Szyszka. Funkcję Dyrektora Instytutu Biotechnologii sprawuje aktualnie dr hab. Ewa Skórzyńska-Polit, prof. KUL.

Więcej informacji na temat instytutu znajdą Państwo TUTAJ.