KUL Logo

(PL)  

(PL) Ośrodek Historii Kultury w Średniowieczu

Friday October 16th, 2015

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ośrodek Historii Kultury w Średniowieczu powstał w roku 1965 pod nazwą Międzywydziałowy Zakład Historii Kultury w Średniowieczu. W roku 2006 został przemianowany na Instytut Historii Kultury w Średniowieczu, a w roku 2010 na Ośrodek Historii Kultury w Średniowieczu. Kierowali nim kolejno ks. prof. Marian Rechowicz, ks. prof. Marian Kurdziałek, ks. prof. Stanisław Wielgus, ks. prof. Stanisław Janeczek i dr hab. Wanda Bajor, która sprawuje tę funkcję obecnie. Pracownikami Ośrodka byli kolejno dr Maria Szafarkiewicz (1965 – 1992), ks. Stanisław Wielgus (1968 – 1982) dr Joanna Judycka (1977 – 1993), dr Małgorzata Kawecka (1986 – 1989), ks. dr Michał Maciołek (2006-2008), ks. Piotr Smoliński. Obecnie pracuje ks. Mirosław Socała. Kierunek badań w Ośrodku został nadany przez ks. prof. Kurdziałka i ks. prof. Wielgusa.

Ponieważ prace nad filozofią średniowieczną w Polsce znajdowały się w stadium początkowym w połowie lat pięćdziesiątych na KUL – u zrodził się pomysł sformułowany przez profesorów S. Swieżawskiego i M. Kurdziałka podjęcia na szeroką skalę edycji i opracowania ważnych dla polskiej kultury rękopisów z okresu późnego średniowiecza i wczesnego renesansu, które powstały lub były popularne w Akademii Krakowskiej. Wiek XV dla Akademii Krakowskiej i kultury polskiej był czasem żywiołowego rozkwitu. Wychodząc z założenia, że ukazanie oryginalności myśli uczonych polskich będzie możliwe po udostępnieniu i przebadaniu źródeł, postanowiono podjąć się badań nad rękopisami z zakresu filozofii, filozofii przyrody i teologii, prawa i medycyny średniowiecznej.

Więcej informacji o ośrodku znajdą Państwo TUTAJ.