(PL) Historia

Вибачте цей текст доступний тільки в “польська і “російська”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

Perspektywy zawodowe

Studia umożliwiają:

• zdobycie pogłębionej wiedzy historycznej, doskonalenia warsztatu badacza, dydaktyki i archiwistyki oraz zdobycie szeregu nowych umiejętności, potrzebnych do prowadzenia samodzielnych badań naukowych i pisania prac historycznych.

Studia w zakresie historii obejmują dwie specjalności zawodowe do wyboru:

nauczycielska: przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela historii w szkołach ponadgimnazjalnych

archiwistyka i zarządzanie dokumentacją: przygotowanie do wykonywania zawodu archiwista, archiwista dokumentów elektronicznych, archiwista zakładowy, specjalista zarządzania dokumentacją

Tytuł zawodowy magistra w zakresie historii uprawnia do:

• ubiegania się o przyjęcie na studia III stopnia (m.in. na historii)
  • kontynuowania nauki na studiach podyplomowych

PROGRAM STUDIÓW

Praktyki i staże

Praktyki:

• obowiązkowe: praktyki zawodowe związane z wybraną specjalizacją: pedagogiczną lub archiwalną
  • nadobowiązkowe:

– zdobycie doświadczenia w ramach objazdów naukowych

– oferta dostępna w Biurze Karier KUL – zgodnie z własnymi predyspozycjami, zainteresowaniami i potrzebą rynku pracy

Swoje pasje i zainteresowania studenci historii mogą realizować w ramach aktywnie działającego, jednego z najstarszych na KUL, Koła Naukowego Historyków Studentów. Od kilku lat działa również Koło Naukowe Studentów Historyków Wojskowości, które skupia studentów zajmujących się badaniem historii wojen i bitew, armii i uzbrojenia w różnych państwach i epokach. W ramach tego Koła działa również grupa rekonstrukcji historycznych.

Kompetencje zdobywane w trakcie studiów

• pogłębiona znajomość historii Polski i historii powszechnej począwszy od starożytności aż po historię najnowszą
  • umiejętność analizy różnorodnych procesów historycznych
  • wiedza i umiejętności w zakresie dydaktyki szczegółowej historii
  • wiedza i umiejętności w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją

• umiejętność planowania i konstruowania narzędzi dydaktycznych
  • umiejętność organizacji warsztatu pracy
  • umiejętność rozstrzyganie i łagodzenie konfliktów (w tym konfliktów szkolnych)
  • umiejętność organizacji pracy zespołów uczniowskich

• znajomość wybranego języka nowożytnego na odpowiednim poziomie Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego

• specjalizacja archiwalna umożliwia uczestnictwo w zajęciach: Informatyka archiwalna; Komputerowe bazy danych i archiwa w internecie; Digitalizacja zasobów archiwalnych.

O przyjęcie mogą ubiegać się:

a) absolwenci z dyplomem licencjata na kierunku historia lub geografia;

b) absolwenci z dyplomem licencjata lub magistra innych kierunków humanistycznych, społecznych i prawnych.

Kwalifikacja na podstawie konkursu ocen na dyplomie.