European Union Law – Prawo Unii Europejskiej (studia w języku angielskim)

Perspektywy zawodowe

Studia przygotowują do:

• kształcenia specjalistów w zakresie prawnych i organizacyjnych podstaw funkcjonowania Unii Europejskiej
  • pracy w zawodzie, m.in.: pracownik administracji europejskiej lub polskiej (specjalista w zakresie prawa Unii Europejskie)
  • kontynuowania nauki na studiach podyplomowych m.in. z zakresu „Migracje Europejskie”, „Prawo i Polityka Migracyjna”, „Central and East European Development”

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM STUDIÓW

Praktyki i staże

Praktyki:

• obowiązkowe: 60 godzin praktyk w instytucjach związanych ze sprawami europejskimi
  • możliwość zaangażowania w działalność Centrum Badań nad Europejskim Prawem i Polityką Migracyjną
  • nadobowiązkowe: oferta dostępna w Biurze Karier KUL – zgodnie z własnymi predyspozycjami, zainteresowaniami i potrzebą rynku pracy

Zaangażowanie w działalność organizacji studenckich: udział w Kole Naukowym Euro-KUL, Prowadzenie bloga EUROpens,  uczestniczenie w projektach unijnych realizowanych na Uniwersytecie.

Instytut współpracuje m.in. z Parlamentem Europejskim, Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej, Agencją Frontex, jednostkami administracji rządowej i samorządowej zarządzającymi funduszami unijnymi, Fundacją Instytut na rzecz Państwa Prawa i innymi organizacjami pozarządowymi.

Udział w pracach Uniwersyteckiej Poradni Prawnej KUL

Kompetencje zdobywane w trakcie studiów

• realizacja ścieżek specjalistycznych: ścieżka „Business Law” lub ścieżka „Diplomacy”
  • możliwość ukończenia kursów dodatkowych i uczestnictwa w zajęciach oferowanych w języku angielskim na Wydziale Prawa.

• kompetencje w zakresie prowadzenia mediacji i negocjacji oraz sztuki wystąpień publicznych
  • umiejętność przygotowania wniosku o wsparcie z funduszy unijnych
  • Consulting w zakresie dostosowania działania przedsiębiorstwa do regulacji prawnych Unii Europejskiej

• udoskonalenie praktycznej umiejętności posługiwania się językiem angielskim w życiu zawodowym
  • języki urzędowe Unii Europejskiej (konwersatorium obowiązkowe dla osób wybierających ścieżkę dyplomatyczną)
  • posługiwanie się językiem francuskim w dyplomacji

• wykorzystywanie Unijnych baz Danych (EUR-Lex) oraz danych z EuroStatu

• analiza zjawisk i struktur politycznych i prawnych w Europie

• kompetencja w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej zarówno na poziomie krajowym jak i unijnym
  • umiejętność aplikowania o środki unijne i zarządzania projektami

Zasady rekrutacji

Warunkiem ubiegania się o przyjęcie jest ukończenie studiów I stopnia w zakresie europeistyki lub studiów I stopnia/magisterskich na kierunkach: administracja, politologia, socjologia, stosunki międzynarodowe, ekonomia, dziennikarstwo, prawo, filologia angielska, lingwistyka, filozofia.

Kwalifikacja na podstawie konkursu ocen na dyplomie (50%) i średniej uzyskanej podczas studiów I stopnia/magisterskich (50%).

Od kandydatów na studia prowadzone w języku angielskim przy rejestracji wymagane jest złożenie dokumentu potwierdzającego znajomość języka angielskiego na poziomie B2 (na min. ocenę dobrą).