(PL) Historia sztuki

Извините, этот техт доступен только в “польский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

• podjęcia pracy w zawodach: historyk sztuki, muzealnik, animator kultury w takich miejscach jak muzea, galerie sztuki, ośrodki kultury, instytucje zajmujące się ochroną i inwentaryzacją zabytków

Tytuł zawodowy licencjata uprawnia do:

• ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia

Praktyki obowiązkowe

• 60 godzin praktyk inwentaryzacyjnych

• możliwość wyboru z oferty dostępnej w Biurze Karier KUL – zgodnie z własnymi predyspozycjami, zainteresowaniami i potrzebą rynku pracy.

• Umiejętność sporządzania dokumentacji z zakresu muzealnictwa i ochrony zabytków.
  • Znajomość zasad funkcjonowania instytucji zajmujących się muzealnictwem, wystawiennictwem, ochroną zabytków i dóbr kultury, handlem dziełami sztuki.
  • Umiejętność organizacji wydarzenia muzealnego w zakresie wystawiennictwa i edukacji muzealnej z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb otoczenia społecznego.
  • Umiejętność popularyzacji sztuki poprzez przygotowanie filmu o sztuce, podcastu, gifu.
  • Znajomość najważniejszych pojęć z zakresu ochrony własności intelektualnej, prawa autorskiego i dóbr kultury i umiejętność ich zastosowania.
  • Umiejętność krytycznego spojrzenia na pozamuzealną ekspozycję dzieła sztuki, jego użytkowanie, potrzeby konserwatorskie.

• Umiejętność pracy w zespole i organizowania pracy zespołowej.
  • Znajomość technik komunikacji.
  • Umiejętność komunikacji z użyciem specjalistycznej terminologii z zakresu wiedzy o sztuce.
  • Umiejętność prezentacji różnych opinii i stanowisk oraz dyskusji na ich temat.
  • Znajomość języka obcego na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

• Znajomość podstaw funkcjonowania rynku dzieł sztuki.
  • Znajomość podstaw ekonomii.
  • Znajomość metod planowania strategicznego.
  • Znajomość zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości.

• Znajomość technik pracy komputerowej z zasobami wizualnymi – archiwa cyfrowe, bazy danych, podstawy projektowania graficznego, digitalizacja zbiorów, badanie dzieł sztuki zgromadzonych w zasobach wirtualnych.
  • Umiejętność korzystania z umieszczonych w sieci kolekcji muzealnych.
  • Znajomość funkcjonowania najważniejszych programów do ewidencjonowania zabytków muzealnych, znajomość programu MONA w podstawowym zakresie.
  • Umiejętność wykorzystania narzędzi cyfrowych dla popularyzacji sztuki (media społecznościowe, blogosfera).

• Umiejętność przeprowadzenia analizy formalnej i treściowej dzieł sztuki oraz wskazania ich miejsca w procesie historyczno-kulturowym.
  • Umiejętność samodzielnego analizowania problemów badawczych, formułowania wniosków i wskazywania dalszych perspektywy badawczych.
  • Organizacja własnego warsztatu badawczego historyka sztuki.
  • Umiejętność posługiwania się specjalistyczną terminologią związaną z technikami i technologiami stosowanymi w różnych dziedzinach sztuki.

Kandydaci z nową maturą – punktowany najlepszy wynik spośród dwóch przedmiotów do wyboru (każdy przedmiot po 50% wyniku końcowego):

• język polski, lub matematyka, lub język obcy nowożytny, lub historia, lub informatyka, lub WOS, lub geografia, lub język łaciński i kultura antyczna, lub historia sztuki, lub historia muzyki, lub filozofia. Jeżeli kandydat zaliczył więcej niż jeden z wymienionych przedmiotów, punktuje się ten, z którego uzyskał najlepszy wynik.

Kandydaci z maturą zagraniczną – punktowany najlepszy wynik spośród dwóch przedmiotów do wyboru (każdy przedmiot po 50% wyniku końcowego):

• język polski lub język ojczysty, lub matematyka, lub język obcy nowożytny, lub historia, lub informatyka, lub WOS, lub geografia, lub język łaciński i kultura antyczna, lub historia sztuki, lub historia muzyki, lub filozofia. Jeżeli kandydat zaliczył więcej niż jeden z wymienionych przedmiotów, punktuje się ten, z którego uzyskał najlepszy wynik.

Kandydaci cudzoziemcy aplikujący na studia w języku polskim zobowiązani są przedstawić dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2.

Kandydaci posiadający dyplom matury międzynarodowej (IB) International Baccalaureate lub matury europejskiej (EB) European Baccalaureate – punktowany najlepszy wynik spośród dwóch przedmiotów do wyboru (każdy przedmiot po 50% wyniku końcowego):

• język polski, lub matematyka, lub język obcy nowożytny, lub historia, lub informatyka, lub WOS, lub geografia, lub język łaciński i kultura antyczna, lub historia sztuki, lub historia muzyki, lub filozofia. Jeżeli kandydat zaliczył więcej niż jeden z wymienionych przedmiotów, punktuje się ten, z którego uzyskał najlepszy wynik.

Punktowane oceny z egzaminów pisemnych ze świadectwa dojrzałości

• dowolny zdawany przez kandydata przedmiot (50% wyniku końcowego).